1397/11/27
حمید قبادی: تغییر مسیر مد و لباس از محصول محوری به سلیقه محوری
دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس در آیین گشایش هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس، گفت: تغییر مسیر مد و لباس از محصول محوری به سلیقه محوری مهمترین هدف کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است.

به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی جشنواره مد و لباس فجر، حمید  قبادی در آیین افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر گفت: یکی از سیاست‌هایی که در ماهیت مد و لباس نهفته این است که از طریق انسجام و اتحاد بین فعالان به نتیجه رسیده‌است. هدف ما تغییر مسیر مد و لباس از محصول محوری به سلیقه محوری بوده است که مدت زیادی تلاش در پشت آن نهفته است.

وی ادامه داد: تمام تلاش‌های سازمان‌ها و نهادها مبتنی بر این است که خانواده‌ها به سمت انتخاب، سلیقه و ذائقه سوق پیدا کنند و قدرت انتخاب در بین مردم کشور افزایش پیدا کند چرا که لباس یک عنصر فرهنگی است و ما در این حوزه علاوه بر وابستگی اقتصادی از وابستگی فرهنگی نیز متاثر هستیم.

قبادی افزود: ۲۰ واحد صنفی در این راه کارگروه ساماندهی مد و لباس را همراهی کردند و تلاش ما هم این بوده است که به جای اینکه به مردم بگوییم چه چیز بپوشند، آن‌ها را به سمت قدرت انتخاب در پوشش هدایت کنیم و با حمایت‌های معنوی نتایج خوبی در این حوزه بوجود بیاوریم.

قبادی در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای حضار در آئین افتتاحیه هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر قرائت کرد:

میراث پوششی ایرانیان؛ جهانی از بی‌نهایت گزاره، نشانه و نماد

پیام سید عباس صالحی به این شرح است:

"در چهل‌سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، توانمندی هنرمندان طراح ایران‌زمین را شاهد هستیم. طراحانی که نشان دادند، حفظ سنت‌های نیک در پوشش – که میراث چند هزارساله آن باقی است – نمی‌تواند در آراستگی و زیبا پوشی خلل ایجاد کند و در تناقض باشد.

هنگامی‌که به میراث پوششی ایرانیان در طول تاریخ نگاه می‌کنیم، جهانی از بی‌نهایت گزاره، نشانه و نماد می‌بینیم که میان بدن و تن با هستی پیرامونی پیوستاری عمیق به وجود آورده است؛ چه این که پوشش، در بافتی از ساحت نمادین اجتماعی حضور مؤثر دارد و بدن، مکان و کالبدی برای بهره‌گیری از پوشش است. پوششی که افزون بر محافظت، کارکردها و نقش‌های دیگری را همچون فرهنگ، قومیت، پیشه و مناسک، در آن می‌توان بازیابی کرد.

 

نگاه باورمند ایرانیان خداجو در پیش و پس از اسلام افزون بر عفاف، همواره به دنبال زیبایی و تناسب فرهنگی-ملی پوشش بوده است و همین نگاه است که طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و کشورهای اسلامی را با نگاه غربی آن – که بیشتر بدنمندی و اندام گرایی را دنبال می‌کنند- متفاوت کرده است.

 

تعیین موضوع "نقش مکران" به‌عنوان محور طراحی و آفرینش‌های هنری جشنواره، نشانه توجه برنامه‌ریزان و فرصت‌های پنهان برای طراحان و تولیدکنندگان است که می‌تواند الگوهای پنهان پوشش نواحی گوناگون فرهنگ ایرانی را به عرصه‌های عمومی و جهانی بازنمود کند.

برای فرهیختگان هنرمند، صنعت گران توانمند و تولیدکنندگان گران‌قدر- که به تعالی هنر و پیشرفت ایران اسلامی می‌اندیشند، بهترین‌ها را آرزومندم."

آئین افتتاحیه هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، صبح روز جمعه ۲۶ بهمن‌ماه با حضور جمعی از فعالان عرصه مد و لباس کشور و مدیران همچون معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور امور زنان و خانواده، شهین‌دخت ملاوردی دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، طیبه سیاوشی و احسان قاضی‌زاده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی سیف جمالی مدیرعامل بنیاد ملی مد و لباس، حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور، علی‌اصغر کاراندیش معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فریبا رحمان‌پور مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در امور بانوان و خانواده و صدیقه پاک‌بین دبیر جشنواره در بوستان گفتگو برگزار شد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار خوشا مکران و نقش بی مثالش ٢٦بهمن تا ٢ اسفند ٩٧ از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود.