1395/11/23
نتایج داوری مرحله اول دومین جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی اسلامی خلیج فارس اعلام شد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، نظر به ارزیابی ١١٦ طرح رسیده به دبیرخانه دومین جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی اسلامی خلیج فارس زیرمجموعه چهل و پنجمین نمایشگاه ملی مد و لباس فجر در بنیاد ملی مد و لباس ایرانی اسلامی کشور نتایج داوری بخش های مختلف به شرح زیر اعلام شد.

٧ طرح در بخش مانتو مجلسی بانوان به مرحله نهائی راه یافته که در این بین ٢ طرح از استان بوشهرشقایق ایده گرفته  از نقوش گل و مرغ  ایرانی  اثر  سارا یاراحمدی به دوزندگی "فاطمه علیپور خاکی " و  طرح شعله  با ایده از خوس دوزی سنتی شهرستان جم  اثر "مرضیه ورامینی" به دوزندگی " زهرا تیباش" ٢ طرح منتخب این بخش از استان خوزستان، یکی کاربرد  نقوش حیوانی چغازنبیل  در لباس اثر " زینب بابائی" دیگری طرح ایده گرفته  از لباس سنتی اقوام  بختیاری " اثر مریم صبوری" .

از استان هرمزگان نیز ٣ طرح مانتو مجلسی ، ایده گرفته از معماری بادگیر اثر "نسیم مطهر " به دوزندگی "نسرین ولی زاده" ، طرح باران کاربرد جلبیل خوصی در لباس اثر "سامیه درغال " همچنین طرح برگرفته از برقع دوزی اثر " شهین رجائی" به دوزندگی "فاطمه بی یار" معرفی شده اند.

دبیر دومین جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی اسلامی خلیج فارس یادآور شد :هیأت داوران جشنواره  همچنین در بخش مانتو اجتماع بانوان١١ طرح را برای شرکت در مرحله نهائی و دوخت لباس منتخب کردند، ٧ طرح این بخش از هرمزگان شامل خلیج فارس ایده گرفته  از فرش خاکی و نقشه خلیج فارس اثر" آرزو وطن پور " و "دوزندگی فرشته فولادی"، طرح بادگیر اثر "ملیحه کیانی" به دوزندگی "سارا پورتقی" ،طرح  کاربرد نوارهای ودو  شلوار و کار با کمه و کاموا در لباس اثر "حکیمه درغال" ، طرح ایده گرفته از گل اثر "فرشته صالحی" ،طرح بادگیر اثر "حلیمه رنجبری" به دوزندگی "سمیه شمس الدینی "،طرح  گلاره اثر  "زهره کریمیان " به دوزندگی " ساناز نوروزی چناری " و طرح مانتو سبز اثر" شیرین فرودی" است.

درویش نژاد بیان داشت : آثار این بخش از استان بوشهر ٢ طرح خلیج فارس ایده گرفته از معماری مسجد ملک عباس اثر"معصومه مسعودی " و طرح ایده گرفته از درکوب و پنجره های قدیمی اثر "فاطمه علیخواه" می باشد.

در این بخش از استان سیستان و بلوچستان طرح سوزندوزی  " زهرا ریگی " و از خوزستان طرح ایده گرفته  از توتم و تابوهای ایران باستان در لباس اثر "سپیده سلمان ساعدی " منتخب  شده اند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان بیان کرد : داوری طرح های لباس اجتماع آقایان  و پژوهش های رسیده به دبیرخانه  یک مرحله است و در اختتامیه نفرات اول  تا سوم این دو بخش معرفی خواهندشد.

گفتنی است : طبق دسته بندی آثار در بخش های مانتو اجتماع بانوان ٥٣ طرح، لباس اجتماع آقایان ٣٠ طرح و مانتو مجلسی ٣٣ طرح به دبیرخانه دومین جشنواره منطقه ای  مد و لباس ایرانی اسلامی خلیج فارس رسیده که برای دومین سال متوالی زیرمجموعه چهل و پنجمین نمایشگاه ملی مد و لباس فجر در بندرعباس برگزار می شود.

بر اساس این گزارش زمان برگزاری این دوره از جشنواره با توجه به تمدید مهلت ارسال اثر از بهمن به اسفندماه تغییر یافته و داوری این مرحله از آثار جشنواره در بنیاد ملی مد و لباس ایرانی اسلامی کشور توسط خانم ها  طیبه فلاحی ،آزاده آریائی،راضیه حشمی پور، مریم بخشی و فرخنده جلالی انجام شده است.