1395/11/25
منشأ بسیاری از چالش‌های اجتماعی، در بی‌توجهی به لباس نهفته است
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، لباس و‌ پوشش را عنصر پیام‌دهنده ارزش‌های اجتماعی آن جامعه و هویت افراد دانست و گفت: منشأ بسیاری از چالش‌های اجتماعی امروز در کشورها، در بی‌توجهی به موضوع لباس نهفته است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از قزوین، حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، در آیین اختتامیه دومین جشنواره مد و لباس ایرانی_ اسلامی استان قزوین که با حضور مسئولان استانی در سالن اجتماعات فرهنگ‌سرای بانو برگزار شد، اظهار کرد: قزوین به عنوان یکی از قطب‌های فرهنگی کشور در عرصه هنر تاثیر بسیار بیشتری باید داشته باشد.
وی افزود: لباس به عنوان یک عنصر فرهنگی، هویت ساز و‌ هویت بخش همواره در تشخیص هویت یک جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قبادی عنوان کرد: در موضوع کشف حجاب توسط رضا شاه در حقیقت هویت فرهنگی کشور در حوزه لباس مورد خدشه اساسی قرار گرفت و نوعی وادادگی و سرشکستگی در این حوزه برای کشور به وجود آمد.
وی ادامه داد: این سرشکستگی به سبب رد پای فرهنگ غرب در حوزه لباس کشور یکی از منحوس‌ترین سوغاتی‌هایی است که توسط حاکمان آن زمان وارد کشور شد که با هویت ملی و دینی ما در تضاد بود.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار کرد: غرب به دنبال یک‌سان سازی فرهنگی در جهان با محوریت فرهنگ خود است از این رو به دنبال تغییر لباس، زبان، رفتار و در نهایت سبک زندگی جوامع مختلف حرکت می‌کند.
این مسئول لباس و‌ پوشش را عنصر پیام‌دهنده ارزش‌های اجتماعی آن جامعه و هویت افراد دانست و افزود: منشأ بسیاری از چالش‌های اجتماعی امروز در کشورها، در بی‌توجهی به موضوع لباس نهفته است .
قبادی بیان کرد: فاصله گرفتن از لباس ایرانی- اسلامی  و ارزش‌هایی که در ذات این پوشش قرار دارد باعث وابستگی و وادادگی و دور شدن از هویت اصیل و دینی ما می‌شود.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در پایان عنوان کرد: نباید به سادگی از کنار این مقوله مهم و اساسی گذر کنیم لذا همت و تلاش دست‌اندرکاران باید به سمت رواج و‌ ایجاد الگوهای مناسب در این عرصه باشد.