1396/01/29
دست خارجی‌ها را از بازار مد و لباس کشور کوتاه کنیم
فاطمه ذوالقدر با بیان اینکه مجلس از تولیدکنندگان مد اسلامی و ایرانی حمایت می‌کند، گفت: می‌توانیم مد و لباس کشور را خودمان تولید کنیم و دست خارجی‌ها را از بازار کوتاه کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو با موضوع مدرنیته و سبک زندگی با حضور خانم نیرومند معاون آموزشی فنی و حرفه ای کل تهران و کارشناس اجتماعی، مصطفی مصلح زاده عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ارتباط تلفنی با فاطمه ذوالقدر دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس از آنتن رادیوگفتگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه، نیرومند گفت: ما بنا به دلایلی از سبک زندگی مدرن کپی برداری کرده ایم و از سوی دیگر با جامعه ای روبرو هستیم که هنوز تعالی و معیارهای سنتی خود را دارد. بهترین راهکار برای این موضوع نظام تعلیم و تربیت است. اگر بخواهیم به اقتصاد مقاومتی که نمونه آن را در بیشتر کشورها مشاهده می کنیم برسیم، باید از سطوح پایین استفاده کنیم و با تعلیم و تربیت، افراد تاب آور را پرورش دهیم.

در ادامه این برنامه ذوالقدر در ارتباط تلفنی گفت: با توجه به اینکه مد پدیده ای است که در همه جوامع بشری وجود دارد، خواه و ناخواه بر روی سبک زندگی افراد تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه جوانان به دلیل تنوع گرایی و تجدد گرایی جذب مد می شوند، گفت: به دلیل عصر حاضر که تکنولوژی در آن وجود دارد نمی‌توان جلوی این روند را گرفت اما می توان به سمتی هدایت شود که ضمن برآورده کردن خواسته فرد، منجر به تعالی جامعه نیز شود.

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: با توجه به تاکید اسلام به زیبایی، باید بتوانیم با ابزارهایی که داریم مدگرایی را به سمت ارزش ها و فرهنگ اسلامی و ایرانی خود سوق دهیم.

ذوالقدر به نمایشگاه مد و لباس اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه تلاش شد علاوه بر توجه به مد و مدل های نوین بر روی اخلاق و مسائل اسلامی نیز تمرکز شود و به خوبی اجرا شد.

وی همچنین گفت: نباید بازار را به کشورهای همسایه واگذار کنیم. به همین جهت باید از موضوع مد استفاده کنیم و متناسب با ذائقه ایرانی آن را رواج دهیم تا تولید داخلی و رونق کسب و کار در سالی که با همین اصل نامگذاری شده را افزایش دهیم.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از صحبت های خود به تشکیل کارگروه مد و لباس در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: قوانین این کارگروه به توزیع کنندگان مد و لباس توجه ویژه‌ای دارد که با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی تقویت می شود و امید است شاهد برگزاری نمایشگاه در زمینه مد و لباس باشیم.

در ادامه مصلح زاده گفت: اساتید دانشگاه در بیشتر مواقع تئوری های موجود را تشریح می کنند به معنای دیگر تئوری پردازی صورت نمی گیرد و در حدود ۹۰ درصد تئوری ها، کپی برداری از جوامع دیگر است. این تئوری‌ها در بخش ساختار جامعه خود را نشان می دهد.

وی افزود: بخش زیادی از ساختارهای اجتماعی ما نیز کپی است. به عنوان مثال بخش زیادی از ساختار اقتصادی ما از اقتصاد لیبرال گرفته شده است. البته گاهی این کپی برداری از روی ناچاری بوده اما متاسفانه در کنار این کپی برداری ساختار سنتی خود را نیز حفظ کرده ایم که منجر به وضعیت آشفته شده است و نتیجه آن وجود بانک ها با بهره بانکی ۲۰ درصد است.

عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ما نتوانسته ایم حتی مدرنیته را درست کپی برداری کنیم، گفت: گاهی کالاهایی وارد کشور می شود که متناسب با فرهنگ لیبرال است و با فرهنگ دیگری سازگار نیست.

مصلح زاده در ادامه به مد گرایی در لیبرالیسم اشاره کرد و گفت: بخشی از رشد لیبرال به دلیل وجود مد است چرا که لذت گرایی و به دنبال آن مصرف را ترویج می کند و در پی آن سود ایجاد می‌شود.