چهارشنبه 5 تیر 1398
اخبار

1396/11/24
حسینی به نخستین جشنواره لباس کودک و نوجوان پیام داد
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره ملی طراحی لباس و طراحی پارچه کودک و نوجوان پیام داد.

متن پیام سید محمد مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره ملی طراحی لباس و طراحی پارچه کودک و نوجوان به شرح زیر است:

"ان الله یحب الجمال والتجمل ویکره البوس"

با نو شدن زمان و برآمدن دستاوردهای تازه، منظر و شیوه رفتار آدمی نیز تغییر می‌یابد و این تغییر- فارغ از داوری – خود جزئی از مسیر زیستن است، اگرچه نیکی همیشه نیکو و بدی پیوسته ناپسند است و اخلاق ستوده و تربیت شایسته بر اصول استواری سامان یافته لیکن مقتضیات زمان و زمین یا به تعبیر دیگر ویژگی‌های تاریخی و جغرافیایی به‌منزله قبایی است بر قامت همان اصل مشترک.

یکی از مقتضیات زمان ما، توجه فراگیر به پوشش است؛ اگر در قرنی پیش تنها عده‌ای خاص به لباس خود می‌اندیشیدند، امروز به‌تقریب تمام گروهای اجتماعی، پوشش، چندی و چگونگی‌اش را از نظر دور نمی‌دارند. کودکان و نوجوانان و جوانان نیز از این قاعده بیرون نیستند. نوجوانان به اقتضای سن و حساسیت‌های آن، به تن و تن‌پوش توجه دارند و آراستگی و برازندگی را صنعتی مهم ارزیابی می‌کنند.

موقعیتی که اگر بر وجه تربیتی و تعلیمی آن آگاه باشیم فرصت است و اگر تنها بر مشکل ظاهری‌اش تکیه کنیم، در گذر زمان عادت زدگی را به همراه می‌آورد.

در آموزه‌های اسلامی ده‌ها حدیث و روایت درباره‌ای ضرورت آراستگی و ملزم دانستن مسلمانان به مراعات، خاصه آراستگی کودکان و نوجوانان و شناخت تاریخ باشکوه ایران و آئین مردمانش به‌ویژه در لباس و پوشش از یک سو و درک زمان و جهان از سوی دیگر، باید به عزمی بدل شود تا بتوانیم ویژگی‌های فرهنگی خود را با آن پشتوانه قدیم و قویم، و رسوم و آداب و آئین‌ها، توأمان رنگارنگی اقلیم و اقوام ایرانی، با هنر، صنعت مد و لباس بیامیزیم و محصولی بایسته رقم بزنیم؛ اگر پیشانی این اقدامات مخاطبان کودک و نوجوان نباشند و برقراری مفاهمه و همراهی شکل نگیرد، یا فرزندانمان را بمانند خود پرورده‌ایم یا به قاعده‌ دیگران.

کارگروه ساماندهی مد و لباس (در معاونت هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی) می‌کوشد تا به تکلیف خود، میاندار آگاهی باشد برای تجمیع داده‌ها و نظرها و بیان آن در قالب بهترین الگوهای مقدور و ممکن که جشنواره و نمایشگاه حاضر نمونه‌ کوچکی است از آن کوشش برای آنکه بر تن نوجوان عزیز و فردا ساز ایران جامه‌ای بنشیند که از هنر و صنعت و نگاه و منظر ایران اسلامی گواه و نشانه باشد؛ لباسی که افزون بر زیبایی حس افتخار ایرانی و غرور و عزت ملی را به پوشنده خود القا کند و او را با آراستگی به سوی فردایی روشن همراهی کند."

نخستین جشنواره ملی طراحی لباس و طراحی پارچه کودک و نوجوان از 24 تا 27 بهمن‌ماه از ساعت 10 تا 20 و در سالن 2 مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان میزبان علاقه‌مندان است. مراسم افتتاحیه نیز در روز نخست و از ساعت 16 برگزار می‌شود.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0