یک شنبه 1 اردیبهشت 1398
اخبار

1397/09/05
مینو پدرام: اشتغالزایی و کارآفرینی مهمترین دستاورد دومین جشنواره کودک و نوجوان است
دبیر دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک با حضور در نشست هم اندیشی تعامل طراحان و تولید کنندگان، گفت: یکی از اهداف و دستاوردهای جشنواره، تعامل طراحان و تولید کنندگان برای فروش آثار مطرح و با هویت در حوزه تخصصی مد و لباس کودک و نوجوان است.

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان، مینو پدرام دبیر این جشنواره با حضور در نشست هم اندیشی تعامل طراحان و تولیدکنندگان دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان که عصر روز سه شنبه 29آبان ماه سال جاری در سالن آمفی تئاتر باغ زیبا برگزار شد با بیان این مطلب افزود: برگزاری جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان ماموریت محول شده از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انجمن طراحان لباس و پارچه ایران است تا جشنواره ای تخصصی در حوزه مد سازی لباس کودک شکل بگیرد.

وی اظهار داشت: از ایده های دانشجویان رشته های هنر و مرتبط با حوزه تخصصی کودک و طراحان در برگزاری جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک استقبال می کنیم به همین منظور می توانیم هفته ای 1روز با هماهنگی جلسات مشاوره رایگان با اساتید در انجمن برگزار کنیم، در بخش الگو سازی و سایز بندی نیز به طراحان مشاوره می دهیم. همچنین  نقش تولید کنندگان نیز در تعامل با طراحان بسیار مهم است زیرا این امر به کارآفرینی و اشتغالزایی در حوزه طراحی لباس کودک منجر می شود که از دستاوردهای مهم این دوره از برگزاری جشنواره به شمار می رود.

وی تصریح کرد: از همه طراحان و دانشجویانی که به صورت حرفه ای در حوزه تخصصی طراحی لباس کودک و نوجوان فعال هستند تقاضا داریم در این جشنواره شرکت کنند و این جشنواره را به سمت و سوی تخصصی شدن  سوق دهند.

وی در پاسخ به سوال مریم فرجاد مدیر موسسه هنری پوشاک نوجوان که درخواست شو زنده لباس کودک در جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان را داشت ، گفت: با توجه به اینکه جشنواره به صورت ملی برگزار می شود شاید بتوان پیشنهاد این طراح را  در بخش ویترین ملی جشنواره اجرا کرد، شاید بتوان این ایده را در کنار عکاسی کودکان که در بخش جنبی انجام می شود در نظر گرفت تا یک محیط شادی را بتوان برای حضور کودکان در کنار خانواده هایشان ایجاد کرد.

 وی به سوال یکی دیگر از طراحان حاضر در جلسه هم اندیشی تعامل طراحان و تولیدکنندگان دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک نیز این طور پاسخ داد: طراحانی هستند که کار طراحی لباس کودک انجام می دهند اما به اندازه طراحان بزرگسال آثارشان به تولید انبوه  نمی رسد و حتی طرح هایشان پس از دریافت کد شیما و شرکت در جشنواره نیز به تولید انبوه نمی رسد ما برای این قضیه نیز از طراحانی که طرح هایشان به تولید انبوه نمی رسد و مانند طرح های لباس برزگسالان شو لباس زنده ندارند برای جذب مخاطبان حوزه لباس کودک می توانیم این فضا را در انجمن طراحان لباس و پارچه ایران ایجاد کنیم و آثار آنها را در نمایشگاه های متعددی که در خانه فرهنگ ها و فرهنگسراها  برگزار می گردد در معرض دید عموم مردم و مخاطبان اصلی این حوزه قرار دهیم.

پدرام ادامه داد:  فراهم کردن و ایجاد ارتباط با بازار فروش برای طراحان از جمله اهداف و ضرورت های برگزاری جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان است که امسال آن را به طور جدی دنبال می کنیم و ایجاد اشتغال و به تولید انبوه رساندن طرح های خلاق را در دستور کارخود قرار دادیم.

شجاع الدین جزایری مدرس هنر نقاشی کودکان در دانشگاه های متعدد کشور نیز از سخنرانان این جلسه بود و در ادامه خاطرنشان کرد: دنیای کودکان برخلاف تصورات بزرگسالان دنیای بسیار ساده و شادی است، در واقع وقتی می گوییم کودکان آینده سازان کشور هستند، بیراه نگفته ایم چرا که کودکان از همان دوران کودکی آینده خود را در ذهن می سازند.

وی با بیان اینکه در مدارس کشور زنگ هنر و پرداختن به آن مظلوم واقع شده و به آن بها داده نمی شود، گفت: هنر و کودک بایکدیگر عجین هستند و کودکان بدون هنر نمی توانند درون خود را به تصویر بکشند در پرداختن به مسئله هنر ابتدا باید بدانیم که رابطه هنر با کودک چیست و چه خاصیتی دارد. دو نوع فعالیت هنری در بین کودکان داریم که به دو قسمت تقسیم می شود یکی فعالیت های هنری است که توسط خود کودکان  صورت می گیرد و دوم فعالیت های هنری است که توسط بزرگسالان برای کودکان انجام می شود و هر دو به بالا بردن رشد کودکان کمک می کند.کودکان دو محور رشدی دارند یکی جسمی ودیگری روحی که هر دو مورد مهم هستند.

این پیشکسوت آموزش هنر برای کودکان  طراحی لباس را از جمله فعالیت های هنری بزرگسالان برای کودکان در کنار هنرهایی مانند موسیقی، تئاتر، سینما، انیمیشن، تصویرسازی و ادبیات برشمرد و گفت: متأسفانه هنر قربانی دیگر درس ها در مدارس ایران است در حالی که برخلاف نگاه ما و نظام آموزش که کار برای کودکان را ساده می انگارند اما تمامی فعالیت ها چه از سوی بزرگسالان و چه کودکان می تواند تحولات ذهنی، اجتماعی و عاطفی در جامعه را به دنبال داشته باشند.

وی در زمینه توجه به رنگ در لباس های کودک و نوجوان نیز گفت: رنگ در حوزه طراحی لباس کودک بسیار مهم است،زیرا کودکان ازطریق رنگ ها ارتباط با اشیا بخصوص لباس برقرار می کنند.

 

 

او از طراحان پارچه و لباس برای کودکان و نوجوان خواست که به تفاوت های فردی این گروه سنی توجه کنند و بدانند تصاویر برای کودکان بیان کننده موضوعات مهمی از دریچه نگاه آن ها است و بر این اساس با تکیه بر شناخت خطوط و رنگ ها در حوزه روانشناسی کودکان و نوجوانان دست به خلق اثر زنند.

نشست هم اندیشی طراحان وتولید کنندگان دومین جشنواره ملی طراحی لباس و پارچه کودک عصر روز سه شنبه 29 آبان ماه سال جاری در سالن آمفی تیاتر باغ زیبا با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مینو پدرام دبیر دومین جشنواره ملی طراحی لباس و پارچه کودک و نوجوان، شجاع الدین جزایری مدرس هنرکودکان، دکتر کیاوش مدرس دانشگاه فرهنگ و هنر و جمعی از اساتید و دانشجویان رشته های مختلف هنری و طراحان حوزه مد ولباس کودک برگزار شد.

دومين جشنواره ملي طراحی پارچه و لباس کودک از ١٨تا٢٢دي ماه سال جاري در تهران فرهنگستان هنر برگزار ميشود.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0