یک شنبه 1 اردیبهشت 1398
اخبار

1397/09/06
در کنفرانس خبری ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران(ایران مد97):
مجید نامی:50درصد پوشاک کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شود

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با حضور در کنفرانس خبری ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران(ایران مد97) که روز دوشنبه 5آذرماه برگزار شد، گفت: طبق آمارهای موجود50درصد پوشاک کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شود و اگرموضوع قاچاق پوشاک حل شود و حمایت از کالای ایرانی مطرح باشد به جرات می توان گفت که تولید کنندگان داخلی این توانایی را دارند این درصد را افزایش دهند.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران(ایران مد97) درابتدای این کنفرانس مجید نامی عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه اتحادیه تولیدات و صادرات نساجی و پوشاک ایران به عنوان پایه گذار اصلی برگزاری هر سال این نمایشگاه بوده است، گفت: اولین نمایشگاه پوشاک ایران درسال 1391باعنوان جشنواره و نمایش توانمندی های تولید کنندگان داخلی شروع به کار کرد و درطول سالهای مختلف با توجه به مشکلات و مسائل مختلفی که صنعت پوشاک با آن درگیر بود، سعی کردیم هرسال این نمایشگاه گسترش یافته و برگزاری آن حفظ شود. سال 1395 که انجمن پوشاک ایران تشکیل شد، این انجمن نیز باعضویت در کمیته برگزاری نمایشگاه پوشاک ایران، به برگزاری این رویداد مهم در کشور کمک شایانی کرده است.امسال نیز با توجه به تعاملات صورت گرفته اتحادیه فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک تهران هم به جمع برگزار کنندگان این نمایشگاه پیوسته است.همه دست  اندرکاران حوزه پوشاک کشور امسال دست به دست هم داده اند تا یک نمایشگاه متفاوت و باشکوهی تحت عنوان ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران ( ایران مد97 )، با محوریت نمایش توانمندی های صنعت پوشاک ایران برگزار شود.

وی درباره افزایش وسعت فضای نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته، افزود: اولین نمایشگاه پوشاک ایران در سال 1391به صورت جشنواره، در فضایی به وسعت هزار و ۸۰۰مترمربع برگزار شد، با افزایش فعالیت هادر حو ه صنعت پوشاک، امسال ششمین دوره برگزاری این نمایشگاه در فضایی به وسعت 6هزارمتر مربع در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزارمی شود.

نامی اظهار داشت: درنمایشگاه امسال علاوه برتولیدکنندگان پوشاک و فعالان اقتصادی که درزمینه های مختلف و مرتبط با صنعت پوشاک درایران (درزمینه مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات) فعالیت می کنند، هیات ها و نمایندگانی از کشورهای مختلف آسیایی و همسایگان ایران در این دوره حضور دارند تا از نزدیک با توانمندی های صنعت پوشاک کشور آشنا شوند و برای سرمایه گذاری در زمینه پوشاک ایران و گسترش بازارهای صادراتی با شرکت های مختلف رایزنی کنند.در این بین، کشورهای همسایه بخصوص عراق استقبال خوبی از حضور در نمایشگاه کرده است.

وی در زمینه شرکت کنندگان این دوره از برگزاری نمایشگاه پوشاک ایران نیز افزود: بخش های مختلف جامعه چه مصرف کننده و چه توزیع کنندگان و فروشندگانی که درکشور ما وجود دارند همچنین بازارهای صادراتی هدف و کشورهای همسایه که روابط تجاری خوب و زیادی با ایران دارند دعوت شدند تا با حضور در این نمایشگاه از توانمندیهای صنعت پوشاک کشور آگاهی پیدا کنند، امید داریم حضور کشورهای همسایه باعث ایجاد تحول در عرصه صنعت پوشاک کشور شود.

وی درباره آمار میزان مصرف و تامین پوشاک درکشور، بیان کرد: طبق آمار های موجود، بزرگی بازار پوشاک ایران، چیزی حدود 12میلیارد دلار است.اینکه چه میزان از این بازار را تولید کنندگان داخلی پوشش می دهند اختلاف نظر وجود دارد اما به طور کلی طبق آمار های موجود 50درصد پوشاک کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شود.اگر موضوع قاچاق حل شود و حمایت از کالای ایرانی مطرح باشد به جرات می توان گفت که تولید کنندگان داخلی، این توانایی را دارند که این درصد را افزایش دهند.

وی درباره واردات پوشاک، گفت: میزان واردات رسمی پوشاک به کشور در سال 1396 که از طریق گمرک جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شده است مبلغی بالغ بر59میلیون دلار اعلام شد.با توجه به سهم 50 درصدی که تولید داخل دارد، میزان واردات رسمی کشور نسبت به میزان واردات کلی و قاچاق پوشاک بسیار ناچیز است.یعنی طبق اعلام رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، میزان قاچاق پوشاک سالانه بین 2.7تا3میلیارد دلار بوده است.

وی در این کنفرانس به معضل قاچاق پوشاک اشاره کرد و نظر خود را اینگونه بیان کرد: به نظر میرسد معضل قاچاق پوشاک به دلیل سود بالایی که دارد حل نشدنی باقی بماند و این معضل باعث شده است که صنعت پوشاک با مشکلات بزرگی مواجه شود.

مجید افتخاری عضو هیات مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک تهران دیگر سخنران این کنفرانس نیز درباره برگزاری ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران افزود: نمایشگاهی که این دوره با حضور برند های مطرح و نام آشنای داخلی برگزار می شود، محل مناسبی

 

برای خودنمایی کالاهای ایرانی و نمایش توانمندی های صنعت پوشاک کشور است. باید از این فرصت ها، برای معرفی ظرفیت های تولید داخلی و توانمندی های پوشاک کشور استفاده کنیم تا این مشکلات مرتفع شود و این صنعت هرچه بهتر در داخل و خارج از کشور شکوفا شود.

وی درباره ویژگی های صنعت پوشاک کشور نیز اینطور گفت: دولت ها درجهان نگاه ویژه ای به صنعت پوشاک دارند، در واقع این صنعت جزو پردرآمد ترین و پاک ترین شغل ها به شناخته شده است. صنعت پوشاک کشور یک چهارم هزینه متوسط اشتغال را دارد. در حال حاضر 360هزار نفر در صنعت پوشاک کشور مشغول به کار هستند، در کوتاهترین زمان ممکن، امکان افزایش اشتغال در صنعت پوشاک کشور به یک میلیون نفر نیز وجود دارد. کشور ترکیه به عنوان کشور همسایه ارزش افزوده و درآمد زایی خیلی خوبی را در صنعت پوشاک دارد.صنعتی که ما به آن بها ندادیم کشور ترکیه از فروش و صادرات آن سود خوبی کسب می کند. باید متذکر شوم اگر رسیدگی درستی در صنعت پوشاک شود انجام شود، امکان توسعه و پیشرفت این حوزه وجود دارد که به بازارهای صادراتی ورود پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه عدم توجه دولت به صنعت پوشاک و اقتصاد، این صنعت را با بحران جدی مواجه کرده است، اظهار کرد: خطر ازبین رفتن 200هزار شغل وجود دارد، بحران های اساسی که امروز با آن درگیر هستیم بحران عدم تامین مواد اولیه است، مواد اولیه پوشاک باید حداقل چهار ماه قبل از آغاز فصل در کارخانجات تامین باشد تا تولید کنندگان بتوانند کار کنند و محصول را به بازارمصرف عرضه کند. اما امسال بحران مواد اولیه از ابتدای سال وجود داشته است.قبل از تحریم ها این بحران شروع شده و متاسفانه تاکنون تدبیری در این زمینه اندیشیده نشده است.

عضو اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک تهران کمبود نقدینگی، کاهش ارزش سرمایه در گردش واحد های تولیدی و عدم ترخیص برخی کالاها از گمرک را از دیگر مشکلات صنعت پوشاک عنوان کرد و تصریح کرد: کاهش ارزش پول، بدهی های خارجی شرکت ها، بحران سرمایه در گردش، عدم امکان مبادلات ارزی با کشورهای مختلف از جمله بحران های اساسی است که باید آنها را در مسیر رشد و شکوفایی صنعت پوشاک کشور حل کرد.

به گفته افتخاری، افزایش نرخ ارز باعث شده جنس قاچاق تغییر کند و به جای کالای درجه یک، لباس های استوک و با کیفیت پایین تر به کشور وارد شود.

حمید عظیمی عضو هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران نیز در ادامه این کنفرانس با اشاره به تحریم ها خاطرنشان کرد: حال امروزصنعت پوشاک کشور خوب نیست، با توجه به تحریم های موجود، صنعت پوشاک کشور در حال حاضر با 10درصد توان ظرفیتی خود کار میکند و جا دارد این ظرفیت با حمایت های مسولان در تامین مواد اولیه و مشکلات موجود برسر راه صنعت پوشاک افزایش یابد.طبق آمارهای موجود حدود10هزار واحد صنفی تولیدی در تهران مشغول فعالیت هستند.به جرات می توانم بگویم اگر مواد اولیه تامین نشود صنعت پوشاک  دوام نخواهد آورد دراین صورت است که دیگر از جریان تولید پوشاک، سود خوبی وارد کشور نمی شود.

وی با اشاره به تولیدات صنعت پوشاک کشور ترکیه، افزود: کشور ترکیه درمقایسه با ایران بدون داشتن نفت، توانسته است اقتصاد خود را با توان صنعت نساجی وصادرات پوشاک حفظ کند، از دولتمردان و مسولان کشور تقاضا داریم مواد اولیه صنعت پوشاک کشور را تامین کنند تا محصولات تولیدشده توسط کارخانه در فصل معین و مشخص به دست مصرف کننده برسد.

کنفرانس خبری ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران (ایران مد97 )صبح روز دوشنبه 5آذرماه سال جاری به همت اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران(itema) باحضور مجید نامی عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، مجید افتخاری عضو هیات مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک تهران، حمید عظیمی عضو هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران  و جمعی از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران( itema ) برگزار شد.

ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران( ایران مد۹۷ )۱۱ الی ۱۴آذرماه سال جاری از ساعت ۹ الی۲۰در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0