یک شنبه 1 اردیبهشت 1398
اخبار

1397/09/12
زاهدی: دوستی صنعت و دانشگاه منجر به تغییر وتحول مد و لباس درجامعه می شود
عضوهیات علمی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه دوستی صنعت و دانشگاه باعث تغییر و تحول مد و لباس درجامعه می شود، گفت: محصول دانشگاه ورودی صنایع است، با پیوند ارتباط دانشجویان باصنعت، شاهد تغییر و تحولات حوزه مد و لباس درجامعه خواهیم بود.

انسیه زاهدی دبیر بخش علمی، دانشگاهی هشتمین جشنواره  بین المللی مد و لباس فجر در گفتگو با روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با بیان اینکه شورای راهبردی مجوز برگزاری بخش علمی جشنواره مد و لباس فجر را صادر کرده است، افزود: پس از گرفتن مجوز ، یکی از برنامه های بخش علمی، دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر این است تا این بخش را قبل از شروع برگزاری جشنواره هشتم  فعال کنیم به همین منظور نشست هایی را تاکنون برگزار کرده ایم تا مقالات علمی دانشگاهی حوزه صنعت پوشاک به صورت یک کنفرانس بین المللی با موضوع طراحی و تولید منسوجات و پوشاک و با رویکرد توسعه پایدار در جشنواره مد و لباس فجر ارایه شود.

وی با بیان اینکه هفته اول تاپنجم دی ماه، هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک نامگذاری شده است، گفت: بخش علمی، دانشگاهی هشتمین نمایشگاه بی المللی مد و لباس فجر هفته اول تا پنجم دی ماه را به عنوان هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک با رویکرد فرهنگ برنامه ریزی کرده است.نامگذاری های انجام شده برای روزهای هفته فناوری براساس همکاری بخش های مختلف بوده است.

وی اظهارداشت: نزدیکی دانشگاه وصنعت با بازارهای داخلی ، دولت و رسانه ها در بحث پوشاک با رویکرد فرهنگی از اهداف هفته نوآوری در صنعت مد و پوشاک است. رسانه و هریک از ارگان ها به عنوان چالش های جمعی، می توانند تاثیر بسزایی در فرهنگ سازی جامعه در حوزه مد و لباس داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا تصریح کرد: رویکرد اصلی در مسئله پوشاک این است که جامعه دچار تغییر و تحول فرهنگی در مسئله پوشش شود.

وی با اشاره به بخش جواهرات هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، بیان کرد: بخش جواهرات در جشنواره مد و لباس فجر به عنوان ملحقات لباس مطرح می شود به همین منظور روزهایی به این بخش در ایام برگزاری نمایشگاه اختصاص داده شده است.معرفی کارآفرینانی که ایده های خود را تجاری کرده و برند سازی در بخش زیورآلات داشته اند به علاقمندان این حوزه از برنامه های این بخش است.

زاهدی با اشاره به اینکه  یک روز در هفته نوآوری هشتمین جشنواره مد ولباس فجر را نیز با نام "لباس اقوام"  در نظر گرفته ایم خاطرنشان کرد: ایران کشورپهناوری است که قومیت ها، نژادها و فرهنگ های مختلف با پوشش های بسیار زیبا و رنگارنگی دارد، بخش لباس اقوام ایرانی باهدف آشنایی مردم با انواع پوشش های اقوام ایرانی نیز در ایام نمایشگاه برپا می شود.

وی با بیان اینکه لباس اقوام تنها به پوشش بالاتنه و پایین تنه ختم نمی شود، گفت: لباس اقوام،  پوشش دست و پا، سربند، دستکش، کفش محلی مخصوص است. دانشگاه شریعتی در ایام برگزاری هشتمین جشنواره مد و لباس فجر کلکسیونی از لباس اقوام ایرانی را  در معرض دید عموم قرار خواهد داد. لباس های اقوام مختلف ایرانی در طرح و نوع دوخت، نوع برش پارچه و  رنگ خاص بوده و نشان دهنده فرهنگ ها و سلیقه های قومیت مختلف ایران است.

دبیر بخش علمی، دانشگاهی هشتمین جشنواره  بین المللی مد و لباس فجر در ادامه افزود: در هفته نوآوری  چالش هایی که در صنعت، بازار، در کلاس های درس دانشجویان و اساتید دانشگاه، منسوجات و پوشاک کشور وجود دارد درقالب نشست های تخصصی برگزار می شود پژوهشگران و اساتید و اعضای اتحادیه های پوشاک در این نشست ها ضمن بررسی چالش های موجود راهکارهایی را برای رفع مشکلات نیز ارایه خواهند داد. مهمترین نشست با عنوان  "یافته های نو در پارچه و نانو"برگزار می شود.

وی درباره دیگر کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، افزود:کارگاه های آموزشی  در زمینه جواهرات، و چرم و نانو و زیور آلات مدرن برگزار می شود.کارگروه تخصصی مد ولباس کودک نیز در بخش علمی و دانشگاهی هشتمین نمایشگاه بی المللی مد ولباس فجر حضور خواهد داشت و کارگاه های آموزشی نیز در زمینه لباس کودک برگزار خواهد کرد.

همچنین دستاوردهای پژوهشی و پایان نامه ها و تحقیقات علمی دانشجویان در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد.

وی در پایان یادآور شد: تعامل بین صنعت و دانشگاه باعث می شود که بفهمیم صنعت، بازار، جامعه چه چیزی نیاز دارد تا در راستای همین مسئله حمایت از کالای ایرانی کرده و پوشاک مورد نیاز مردم را به تولید انبوه برسانیم ودر نهایت باعث رشد و شکوفایی هرچه بیشتر و بهتر صنعت پوشاک کشور شویم.دانشگاه ها باید در راستای نیاز صنعت برنامه ریزی های لازم را انجام دهد.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0