یک شنبه 26 خرداد 1398
اخبار

1395/11/25
منشأ بسیاری از چالش‌های اجتماعی، در بی‌توجهی به لباس نهفته است
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، لباس و‌ پوشش را عنصر پیام‌دهنده ارزش‌های اجتماعی آن جامعه و هویت افراد دانست و گفت: منشأ بسیاری از چالش‌های اجتماعی امروز در کشورها، در بی‌توجهی به موضوع لباس نهفته است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از قزوین، حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، در آیین اختتامیه دومین جشنواره مد و لباس ایرانی_ اسلامی استان قزوین که با حضور مسئولان استانی در سالن اجتماعات فرهنگ‌سرای بانو برگزار شد، اظهار کرد: قزوین به عنوان یکی از قطب‌های فرهنگی کشور در عرصه هنر تاثیر بسیار بیشتری باید داشته باشد.
وی افزود: لباس به عنوان یک عنصر فرهنگی، هویت ساز و‌ هویت بخش همواره در تشخیص هویت یک جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قبادی عنوان کرد: در موضوع کشف حجاب توسط رضا شاه در حقیقت هویت فرهنگی کشور در حوزه لباس مورد خدشه اساسی قرار گرفت و نوعی وادادگی و سرشکستگی در این حوزه برای کشور به وجود آمد.
وی ادامه داد: این سرشکستگی به سبب رد پای فرهنگ غرب در حوزه لباس کشور یکی از منحوس‌ترین سوغاتی‌هایی است که توسط حاکمان آن زمان وارد کشور شد که با هویت ملی و دینی ما در تضاد بود.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار کرد: غرب به دنبال یک‌سان سازی فرهنگی در جهان با محوریت فرهنگ خود است از این رو به دنبال تغییر لباس، زبان، رفتار و در نهایت سبک زندگی جوامع مختلف حرکت می‌کند.
این مسئول لباس و‌ پوشش را عنصر پیام‌دهنده ارزش‌های اجتماعی آن جامعه و هویت افراد دانست و افزود: منشأ بسیاری از چالش‌های اجتماعی امروز در کشورها، در بی‌توجهی به موضوع لباس نهفته است .
قبادی بیان کرد: فاصله گرفتن از لباس ایرانی- اسلامی  و ارزش‌هایی که در ذات این پوشش قرار دارد باعث وابستگی و وادادگی و دور شدن از هویت اصیل و دینی ما می‌شود.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در پایان عنوان کرد: نباید به سادگی از کنار این مقوله مهم و اساسی گذر کنیم لذا همت و تلاش دست‌اندرکاران باید به سمت رواج و‌ ایجاد الگوهای مناسب در این عرصه باشد.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0