یک شنبه 26 خرداد 1398
اخبار

1395/11/29
نمایشگاه لباس دفاع مقدس گشایش یافت
نمایشگاه لباس دفاع مقدس گشایش یافت

دومین نمایشگاه مفهومی لباس دفاع مقدس با حضور هنرمندان، طراحان لباس و مسئولان فرهنگی هنری ۲۷ بهمن‌ماه در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

 مینا افروزی - مدیرمسئول موسسه یشم - در ابتدا اظهار کرد: لباس دفاع مقدس نشانه‌ای از حفظ و پاسداری از ارزش‌هاست، نشان از درخت صلح است، لباس دفاع مقدس تن‌پوش جنگ نیست نماد صلح و وصال است.

او با بیان این‌که این نمایشگاه در سالروز عملیات فجر با شعار «یا زهرا» هر سال برگزار خواهد شد و هدف آن فرهنگ‌سازی در مد و لباس است، ادامه داد: این لباس چیزی جز سادگی، تواضع، ایثار و شجاعت نبود و این نمایشگاه بهانه‌ای شد تا برای نخستین‌بار از نمادها و مفاهیم جنگ در حوزه طراحی لباس در کشور بهره‌مند شویم.

افروزی با بیان این‌که لباس جنبه‌های هنری و کاربردی دارد، گفت: جنبه کاربردی این نمایشگاه مربوط به تولید لباس است و جنبه دیگر آن مربوط به هنر است. در حوزه تئاتر، تجسمی، سینما و موسیقی درباره دفاع مقدس بسیار کار شده، ولی در حوزه هنری مدل و لباس نه‌تنها در حوزه دفاع مقدس، بلکه در هیچ حوزه‌ای کار فرهنگی نشده است.

این طراح لباس افزود: دوست داشتم نشان دهم می‌توان با این هنر نیز در حوزه دفاع مقدس و روی مفاهیم آن مثل حماسه، شهادت، ایثار و شجاعت که از مفاهیم دفاع مقدس هستند، کارهای متفاوت و موثری انجام داد.

سیدعباس سجادی - مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران - نیز با بیان این‌که نقش فرهنگسرا در این نمایشگاه تامین فضا بوده است، گفت: پوشش و لباس در فرهنگ ایران جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد، اگر به سنگ‌نگاره‌های تخت جمشید و ایران باستان نگاه کنیم و اگر بخواهیم آن‌ها را با سنگ‌نگاره‌های یونانی و سایر تمدن‌های غربی مقایسه کنیم، یکی از تفاوت‌های اصلی در لباس است که نقش بسیار شاخصی در آن دارد، اگر تاکید نقش‌های برجسته و معماری مغرب زمین به نشان دادن عریانی در لباس است در ایران نقش‌ها به‌گونه دیگری است و مفاهیم ارزشمندی را بیان می‌کند.

او ادامه داد: در ایران، حتی قبل از اسلام نیز پوشیده بودن لباس مسئله مهمی به‌شمار می‌رفت. پوشش در فرهنگ ایرانی بوده و به‌دلیل قرابت محتوایی اسلام و فرهنگ ایرانی مردم این سرزمین، اسلام را با افتخار پذیرفتند. در حالی که پوشش در ایران باستان همیشه بوده و پس از اسلام، شکل آن کمی متفاوت شده است.

علی مرادخانی - معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - نیز درباره این نمایشگاه، اظهار کرد: من سال گذشته هم از این نمایشگاه دیدن کردم و امسال شاهد پیشرفت خوبی در کارها بودم. خلاقیتی که در استفاده از لباس به‌عنوان یک رسانه برای انتقال مفاهیم صورت گرفته بسیار ارزشمند است، هرچند هنوز هم جای پیشرفت بیشتر و ارتقای سطح این هنر وجود دارد.

در پایان این برنامه، از چهار نفر از طراحان این نمایشگاه، روژان هوشیار، ساناز مسلمی، سپیده پارساپور و شیما شعبانی‌فر تقدیر شد.

این نمایشگاه تا پنجم اسفندماه در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقه‌مندان از ساعت ١٠ تا ٢٠ در ایام هفته و جمعه‌ها نیز از ساعت ١٤ تا ٢٠ می‌توانند از نمایشگاه دیدن کنند.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0