شنبه 25 خرداد 1398
اخبار

1395/12/01
وظیفه جشنواره مد و لباس ارائه الگوست نه تعیین قیمت!/ باید در حوزه طراحی و تولید لباس مردانه نیز فعال شویم
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور مهمترین وظیفه جشنواره را در تمام ادوار خود ارائه‌ی الگو دانست و در خصوص قیمت گذاری برای لباس‌ها گفت: انتظار اینکه در داخل جشنواره قیمت لباس تعیین شود، وجود ندارد؛ چرا که قیمت لباس زمانی تعیین می‌شود که به تولید انبوه رسیده باشد.

ششمین جشنواره مد و لباس فجر اسفندماه امسال در تهران و همزمان در ۱۵ استان کشور برگزار خواهد شد.

لباس‌هایی که تلاش شده با طراحی ایرانی اسلامی به مخاطب عرضه شود و پاسخگوی نیازهای جامعه باشد اما موضوعاتی چون قیمت و طراحی خاص این لباس‌ها عدم استفاده از این محصولات را برای برخی متقاضیان به دنبال داشت.

به همین منظور با حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در خصوص آثار ارائه شده در جشنواره به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

افزایش حجم تولیدات در حوزه کودک و نوجوان

قبادی در خصوص محدودیت ارائه البسه طراحی شده در حوزه بانوان گفت: مد و لباس بانوان به عنوان یک ضرورت مورد توجه طراحان و تولیدکنندگان واقع شده و به عبارتی یکی از ضروری‌ترین و مهمترین نیازهای جامعه را دربرمی‌گیرد.

وی افزود: اما طبعا نیاز به لباس ایرانی و اسلامی محدود به لباس بانوان نیست و سایر حوزه‌ها را هم در بر می‌گیرد. تلاش شده دامنه فعالیت طراحان به حوزه ی طراحی لباس ویژه کودکان و نوجوانان و همین طور لباس آقایان تسری پیدا کند.

قبادی خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود امسال رشد قابل توجهی در لباس کودکان و به ویژه لباس نوجوان داشته باشیم. ما از نیمه ابتدایی سال یا همزمان با نمایشگاه قرآن بخش عفاف و حجاب رونمایی از آثار کودک و نوجوان رو به صورت جدی‌تر آغاز کردیم و شاهد این هستیم که تعداد آثار رسیده در بخش نوجوان نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده است.

باید در حوزه طراحی و تولید لباس مردانه نیز فعال شویم

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ادامه از اهداف جشنواره برای پرداختن به لباس آقایان خبر داد و افزود: به نظرم حوزه لباس آقایان هم جایگاه خود را در بین طراحان و تولید کنندگان کم کم باز کرده است و باید اعتنا و توجه بیشتری به دو حوزه لباس کودکان و مردان صورت بگیرد و ما نیز تلاش داریم بتوانیم جشنواره مد و لباس فجر را در حوزه لباس مردان فعال‌تر کنیم.

وظیفه جشنواره ارائه الگوست نه تعیین قیمت!

قبادی مهمترین وظیفه جشنواره را در تمام ادوار خود ارائه‌ی الگو دانست و در خصوص قیمت گذاری برای لباس‌ها گفت: انتظار اینکه در داخل جشنواره قیمت لباس تعیین شود، وجود ندارد؛ چرا که قیمت لباس زمانی تعیین می‌شود که به تولید انبوه رسیده باشد.

وی افزود: ما در جشنواره امسال باید دو نکته را مورد توجه قرار می‌دادیم؛ اول اینکه آثاری که معرفی می‌کنیم نسبت به قبل کاربردی‌تر باشند و هم اینکه قیمت مناسب داشته باشند.

 

وظیفه جشنواره مد و لباس ارائه الگوست نه تعیین قیمت!/ باید در حوزه طراحی و تولید لباس مردانه نیز فعال شویم

 

اضافه شدن بخش نمایش کاربردی آثار از امسال

قبادی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های جشنواره امسال اظهار کرد: امسال بخش نمایش کاربردی آثار به جشنواره اضافه شد و پیش‌بینی کردیم نیمی از فضای نمایشگاهی به این موضوع اختصاص پیدا کند. ویژگی این بخش آن است که آثاری را شامل می‌شود که واجد عناصر و ویژگی‌های طراحی لباس باشند و مهم‌ترین نکته اینکه به تولید انبوه رسیده و با قیمت مناسب در سطح جامعه در حال عرضه هستند.

وی افزود: این اتفاق مهمی هست که در این دوره جشنواره شاهد نمایش آن خواهیم بود و می‌توانیم بگوییم که این آثار کاربردی تا حدودی قابلیت استفاده در اجتماع را دارد و با قیمت مناسب عرضه می‌شود و حتی می‌توانیم محل‌های عرضه آنها در نمایشگاه معرفی کنیم و تلاش داریم در این دوره جشنواره نیمی از فضای نمایشگاهی را به این امر اختصاص دهیم که پاسخ افکار عمومی و نیاز جامعه را به صورت متمرکز داده باشیم همچنین مشخصات هویتی و شناسنامه ای اثر و محل های عرضه هم در شناسنامه ی اثر معرفی خواهد شد.

قبادی خاطرنشان کرد: البته معتقدیم که جشنواره الگوساز و جریان‌ساز هست و طبعا اینکه ما بدوا بخواهیم بگوییم جشنواره تا پیش از این نگاه بلافاصله اینکه لباس طراحی شده و به بازار آمده رو نداشتیم و پاسخ این رو دادیم و بر این هستیم که این موضوع را تسری دهیم و بتونیم بانک قوی تری از آثار کاربردی به مخاطبان ارائه دهیم.

الگوسازی هنرمندان با حضور طراحان ایرانی اسلامی

دبیر کارگروه مد و لباس کشور به استفاده این لباس‌ها توسط هنرمندان اشاره کرد و گفت: هنرمندان، ورزشکاران و سایر چهره‌های شاخص همواره به عنوان چهره‌های مرجع و شاخص به عنوان الگو معرفی می‌شوند، اتفاق مهمی در این دو سه سال اخیر رخ داده و اینکه هنرمندان عزیز تلاش کردند در کنار خودشان از یک طراح لباس ایرانی و اسلامی استفاده کنند. گامی که رو به جلو است و مورد توجه واقع شده و شاهد پیش رفت آن در این دوره از جشنواره فیلم فجر بودیم.

وی افزود: آثاری که در بسیاری از موارد مورد استفاده هنرمندان قرار گرفت که توسط هنرمندان طراح تولید شده بود. این‌ها جریان ساز هستند و در جشنواره هم نمونه‌هایی از اینها در معرض دید قرار می‌گیرد اما اینکه بخواهیم نقطه قوتی در این بخش یادآوری کنیم این است که توجه به طراحی لباس ایرانی و تغییر نگرش در استفاده از این ظرفیت به شدت مورد توجه و اقدام قرار گرفته و فکر می‌کنم تسری آن به جامعه در حال شکل گیری هست و می‌تواند سرعت روند توسعه لباس ایرانی اسلامی را در جامعه افزایش دهد.

 


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0