شنبه 25 خرداد 1398
اخبار

1395/12/01
دیدار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با کارگروه ساماندهی مد و لباس
عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته فرهنگ هنر و رسانه گفت لازم است همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در بخش عملی، ترویجی و مصرفی حوزه مد و لباس وارد میدان شوند و به کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور کمک کنند.

حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته فرهنگ هنر و رسانه به همراه حجت الاسلام و المسلمین مهدی شیخ و فاطمه ذوالقدر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، عصر روز شنبه 30 بهمن با حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و سایر اعضای کارگروه و مدیران بخش‌های مختلف این مجموعه در ساختمان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کردند.

حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در آغاز جلسه، ضمن معرفی اعضای کارگروه و تشریح حوزه فعالیت هر یک از مدیران بخش‌ها، به ارائه توضیحاتی درباره تلاش‌های انجام شده در این مجموعه از سال 85 تاکنون و توضیحات مبسوط در ارتباط با ششمین جشنواره مد و لباس فجر پرداخت.

قبادی گفت: یکی از مهمترین رسالت‌های کارگروه، رصد کردن حضور برندهای مختلف در بازار ایران است و با احاطه بر موضوعات مرتبط با قاچاق پوشاک، اهتمام ویژه‌ای بر استفاده از محصولات ایرانی در حوزه مد و لباس داریم.

او با اشاره به لزوم گسترش فعالیت‌های آکادمیک و علمی در حوزه پوشاک کشور گفت: شاید کمتر حوزه‌ای در عرصه فرهنگ و بر اساس نیازهای آحاد جامعه، اقدام به سفارش نگارش پایان نامه و مقالات علمی کرده باشد اما از آنجا که نگاه آموزشی و پژوهشی از اولویت‌ها ما در طی سال‌های اخیر و فعالیت کارگروه بوده است، مطابق با نیاز جامعه به دنبال اصلاح سرفصل‌ها و مصادیق آموزشی در این حوزه مهم نیز هستیم.

قبادی در ادامه سخنان خود به مواردی همچون توجه ویژه کارگروه به بحث صنعت و طراحی و تولید حداکثری پارچه با کیفیت ایرانی برای ورود به بازار داخلی، ایجاد تنوع رنگی بر اساس طیف‌های هم خانواده، تدوین سند شاخص‌های لباس اجتماع و ابلاغ به اتحادیه پوشاک، نبود نگاه سیاسی و تنگ‌نظرانه در حوزه فعالیتی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و تشریح بخش‌های مختلف ششمین جشنواره مد و لباس کشور در آستانه برگزاری اشاره کرد.

انتشار فراخوان ششمین جشنواره مد و لباس فجر با مشورت بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه، برپایی بخش مسابقه طراحی و توجه ویژه به این بخش در جشنواره فجر به منظور کشف استعدادهای این عرصه و همراهی صدا و سیما با کارگروه از مسیر ساخت برنامه های متعدد رادیویی و تلویزیونی و لزوم همراهی بیشتر این سازمان با مجموعه از دیگر نکاتی بود که دبیر کارگروه به آنها اشاره کرد.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی و رییس کمیته فرهنگ هنر و رسانه با تقدیر از فعالیت‌های انجام گرفته و تأکید بر فضیلت بالای چنین اقداماتی در مجموعه کارگروه اظهار داشت: در حوزه رقابتی و با توجه به جهت‌گیری‌های متنوع در کشورمان، فعالیت در حوزه مد و لباس امری بسیار دشوار بوده و از آنجا که منفعت بسیاری از افراد در واردات قاچاق است پس نگاه دو سویه به آسیب‌های اقتصادی و فرهنگی در این زمینه بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

او افزود: مجموعه کارگروه بر اساس باورها، اعتقادات و ارزش‌هایی فعالیت می‌کند که در نوع خود هم دشمن دارد و هم رقیب و امروز که امریکا در پی امریکایی‌شدن جهان است، داشتن دغدغه‌های فرهنگی از سوی مدیران کشورمان امری پسندیده و قابل تقدیر است.

حجت الاسلام و المسلمین مازنی با تأکید بر اینکه برآیند تصمیمات در مجلس دهم، خردمندانه و به دور از جهت‌گیری‌های سیاسی اسا بیان کرد: توجه به هویت ایرانی و تلاش برای حفظ لباس اقوام برای انتقال پیام‌های فرهنگی و هنری جامعه بسیاری ضروری است و ضمن توجه به صرفه‌های اقتصادی، لازم است طیف گسترده‌ای از جامعه با خروجی مطلوب فعالیت کارگروه همسو شوند.

این نماینده مجلس بر لزوم تحلیل اقتصادی جشنواره‌های مد و لباس فجر و بررسی برآیند و صرفه‌های اقتصادی آن در بطن جامعه گفت: طیف گسترده‌ای از جامعه از وجود چنین کارگروهی اطلاع ندارند و این در حالی است که برای ورود سیاست‌های ابلاغی رهبری از سوی نمایندگان مجلس به درون جامعه، حوزه مد و لباس یکی از موضوعات مهم قلمداد می‌شود.

مازنی تأکید کرد: تعصبات سازمانی به نفع اشخاص و گروه‌ها نیست و لازم است همه دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی در بخش عملی، ترویجی و مصرفی حوزه مد و لباس وارد میدان و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور را در انجام وظایف خطیر و ارزشمندش یاری رسانند.

فاطمه ذوالقدر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه نکاتی درباره لزوم توجه به واردات چمدانی در حوزه مد و لباس، حضور پررنگ‌تر بانوان در عرصه‌های مدیریتی حوزه مد و لباس کشور، سرمایه‌گذاری مادی و معنوی به منظور برندسازی اسلامی و ایرانی برای مقابله با محصولات با کیفیت و ارزان خارجی و تبلیغات بیشتر در زمینه فعالیت‌های مؤثر کارگروه بیان کرد.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین مهدی شیخ با تأکید بر لزوم توجه به جنبه‌های فرهنگی و اقتصادی برندسازی در کشور تصریح کرد: وجوه فرهنگی مد، بسیار مهم و مورد توجه است و باید برای انتقال ارزش‌ها و الگوهای ارزشمند در این بُعد تلاش کرد و لازم است چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری کشورمان، بیش از هر زمان دیگری، فعالان و مدیران این عرصه را در برندسازی یاری رساند.

مهدی افضلی، مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر نیز در این جلسه به نکات مهمی درباره لزوم تخصیص بودجه مناسب و بیشتر در برنامه ششم توسعه به موضوع مد و لباس اشاره و تصریح کرد: تنظیم مقررات و نظارت کلان بر این امر از سوی مجلس شورای اسلامی ضروری به نظر می‌رسد و این در حالی است که لازم است موضوع اقتصادی مد مورد توجه ویژه همگان قرار گیرد.

او گفت: امروزه در دنیا، مد یکی از پولسازترین عرصه‌ها محسوب می‌شود و در شرایطی که بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا در زمینه نخ نیز رشته تخصصی دانشگاهی دارند لازم است حوزه مد و لباس همچون دیگر حوزه‌های کسب و کار مورد توجه ویژه قرار گیرد.

افضلی تأکید کرد: امید است مجلس در اختصاص بودجه به منظور برندسازی اسلامی و ایرانی ما را یاری کرده و بودجه متناسب با وضعیت فعلی جامعه در این بخش ورود پیدا کند.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0