یک شنبه 1 اردیبهشت 1398
اخبار

1395/12/11
امضای جشنواره مد ایرانی در قامت دیپلماسی جهانی هنر
باید پذیرفت جهانى شدن در بستر فناورى ارتباطات و کم‌رنگ شدن مرزهاى مکانى و زمانى، کنش شخصى و اجتماعى افراد را در مقوله مد بر اساس دریافت هاى آگاهانه و یا غیرآگاهانه شکل داده‌اند.

وقتی صدای عمل از حرف رساتر می‌شود... این جمله مهر تأییدی است بر تلاشی که از سوی مسئولان برگزاری جشنواره‌های مد و لباس فجر در تمامی شش دوره برگزاری به منصه ظهور قرار گرفت.

مد ایرانی امروز داعیه دار حمایت از تمامی کسانی است که باادعا و بی‌ادعا برای تأمین سلایق و علایق مردم جامعه‌ای گام بر می‌دارند که نگاهشان در انتخاب مد به کرات مورد تغییر قرار می‌گیرد و همواره درپی بازساخت هویت فرهنگی خود از مسیر انتخاب سبک زندگی و از مهمترین مؤلفه‌های آن پوشش هستند.

امروز جوان ایرانی حتی بیش از جوانان کشورهای صاحب برند و مدلینگ‌های آنچنانی، جویای بازار این عرصه بوده و با تلفیقی از احساس و منطق منحصرفرد خود که زاییده هوش سرشار او در رسیدن به آمال و آرزوهایش است به شدت در پی تجربه مدگرایی‌ست.

طیف گسترده‌ای از مردم ایران خواهان آسیب‌شناسی مد اسلامی و ایرانی در بستر تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان هستند و اگر نخواهیم با طعنه از کنار برخی واردات نابهنجار مد طی سال‌های اخیر در کشورمان عبور کنیم، باید اعتراف کرد سال‌هاست وقت آن رسیده تا تعریف مشخص و درستی از خاستگاه و جایگاه مد در ایران ارائه دهیم.

شاید برای بسیاری از جوانان و نوجوانان و یا حتی آنانی که امروز خود از صاحبان سرمایه‌های علمی و عملی در این عرصه‌اند، تغییر ارزش‌های فرهنگی برایشان بسیار ساده انگارانه به نظر رسد اما باید پذیرفت که در دنیای امروز، رابطه افراد با رسانه‌ها و تبلیغات در هر حوزه‌ای بسیار گرم و صمیمانه است و هر چند که رویکرد ما به یک رسانه منتقدانه هم باشد، رفته رفته این معاشرت بر افکار ما تأثیرگذار خواهد بود.

موضوعات مرتبط با مد و لباس، رویدادهای مرتبط با این حوزه و بررسی چالش‌های موجود در این عرصه، امروز به درستی در بسیاری از رسانه‌های داخلی تیتر شده و شکی در آن نیست که اندیشیدن به مد متعالی و مکتب منحصر بفرد در برگ‌های این دفتر پر محتوا بیش از اینها نیز جای بحث دارد.

دلسوزی برای مد و لباس دارای امضای ایرانی و آسیب‌شناسی پیامدهای مثبت و منفی مدگرایی در جامعه امروز، بی‌شک یکی از مهمترین رسالت‌های برگزارکنندگان جشنواره مد و لباس فجر در تمامی ادوار و به ویژه جشنواره ششم بوده است.

طراحان، تولیدکنندگان و متولیان بخص خصوصی و غیرخصوصی وابسته به تمامی جریانات مد و لباس در کشور باید متناسب با فرهنگ غنی کشورمان و باورهای اعتقادی آحاد جامعه پلی برای معرفی ما به جهان باشند و همگان در حمایتی دوسویه از یکدیگر به بومی‌سازی مد در کشورمان کمک کنند.

پرونده ششمین جشنواره مد و لباس فجر همچنان تا روز 21 اسفندماه و برگزاری مراسم اختتامیه این رویداد باز است اما بی‌تردید دنیای معصومانه مد در کشورمان همچنان و در هر زمان حرف‌های بسیاری برای گفتن خواهد داشت.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0