یک شنبه 26 خرداد 1398
اخبار

1395/12/16
دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور: همدان خاستگاه اولیه طرح «مد و لباس اسلامی ایرانی» است
دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور همدان را خاستگاه اولیه طرح «مد و لباس اسلامی ایرانی» دانست.

حمید قبادی ظهر امروز در همایش «خانواده و سبک زندگی» در حاشیه سومین جشنواره و نمایشگاه مد و لباس اسلامی ایرانی استان همدان، اظهار کرد: تعداد آثار ارسالی به جشنواره استانی مد و لباس اسلامی ایرانی، نشان‌دهنده وجود ظرفیت‌ها و استعدادهای زیادی در استان است.

وی همدان را خاستگاه اولیه طرح «مد و لباس اسلامی ایرانی» معرفی کرد و افزود: مقام معظم رهبری این واژه را برای اولین بار در سفر به همدان مطرح کرده و از مد به عنوان مقوله‌ای ارزشمند یاد کردند.

قبادی ادامه داد: بنابه فرمایش رهبر معظم انقلاب، مد به عنوان یک ارزش اگر مبتنی بر داخل و ارزش‌های داخلی باشد مورد باید توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از طرح این موضوع، مجلس و دولت وقت قانون ساماندهی مد و لباس در سال ٨٥ را مصوب کردند و آیین‌نامه‌های اجرای و اقدامات بعدی نیز بعد از آن صورت گرفت.

دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور افزود: بعد از استان همدان، استان خراسان شمالی در حوزه سبک زندگی وارد کار شد و مقام معظم رهبری در خراسان شمالی جزئیات سبک زندگی را در ١٩ بند به نوعی بیان کردند و این نقشه راه مجموعه کشور در حوزه سبک زندگی شد.

وی از «لباس» به عنوان یکی از جلوه‎های تمدن بشری یاد کرد و گفت: پوشش، از جمله نمادهایی است که ویژگی‌های فرهنگی کشورها را بیان ‌کرده و طرح پارچه و لباس لایه‌های فرهنگی هر جامعه را به نمایش می‌گذارد.

قبادی ادامه داد: ویژگی دیگر لباس رفتار معناداری است که بخش عمده ان در پوشش نمود می‌یابد و حتی این مورد پیش از سخن گفتن، رفتار را به نمایش می‌گذارد.

وی با بیان اینکه در همه کشورها با هر مکتب و سبکی، لباس به عنوان یک اصل مهم مورد توجه قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین دلیلی که مد و لباس زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته، رفتار معنادار و مفهومی آن است و یکی از نکاتی که در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد، تغییر نگرش به مقوله مد است.

دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور با تأکید بر اینکه امیدواریم تغییر نگرش در همه شئونات و بخش‌ها فراگیر شود، گفت: با تلاش همه هنرمندان در این حوزه و مسؤولان و دستگاه‌های مربوطه، قاچاق در این حوزه مذموم شده است.

قبادی با تأکید بر اینکه در رفتارها و فعالیت‌های خود دقت کنیم، یادآور شد: مراقبت برای حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موجب پیشگری از آسیب‌های احتمالی خواهد شد.

وی از برگزاری مسابقه طراحی زنده لباس در استان ها خبر داد و گفت: با تلاش امور استان‌ها این مسابقه در سال ٩٦ برگزار خواهد شد؛ علاوه بر این برگزاری مسابقه‌ای ملی برای طراحان برگزیده استان‌ها را هم در برنامه داریم.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0