یک شنبه 26 خرداد 1398
اخبار

1395/12/23
ظرفیت ویترین ها در اختیار هنر خیاطان و طراحان بومی قرار گیرد
دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: ویترین های شهرها باید مملو از آثار طراحی شده بومی باشد و ظرفیت ویترین ها در اختیار هنر خیاطان و طراحان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اراک، حمید قبادی مشاور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور امروز(23اسفند) در مراسم اختتامیه سومین جشنواره استانی و سی ونهمین جشنواره کشوری مد و لباس اسلامی ایرانی که در فرهنگسرای آیینه اراک برگزار شد گفت: برگزاری این رویداد بزرگ با همکاری مدیران و کارکنان مجموعه فرهنگ و ارشاد رقم خورد که در نوع خود کاری ارزنده است.

 

 

وی با بیان اینکه ارتباط نزدیکی بین مولفه های لباس با شاخصه های هویتی وجود دارد افزود: یکی از مولفه های فرهنگی و موضوعات مهم سبک زندگی نوع پوشش بین آحاد جامعه است نحوه استفاده و توجه به این ارزش ها در پوشش بسیار موثر و نمایانگر است؛  ارتباط تنگاتنگی بین فرهنگ و هویت و شاخصه های لباس متجلی است.

 

 

قبادی اظهار کرد: در مقابل ساختار فرهنگی که ریشه در تاریخ ایران اسلامی دارد، ساختار استعماری دنیا مبنی بر جریان یکدست سازی و ایجاد برند شبیه سازی اهدافی را دنبال می کند که نمونه آن در دوره پهلوی اول است که قصد داشت این جریان را در همه دنیا پیاده کند و تنها محمدود به ایران و بانوان هم نبود بلکه می خواستند در دنیا موسوم کند.

 

 

وی گفت: محموعه مد و لباس کشور بر اساس برآوردهای این نهاد علاوه بر تهران و مرکز بین 30 تا 50 هزار فعال حوزه فرهنگی را به خود اختصاص می دهد؛ 72 مرکز دانشگاهی کشور و مراکز غیر دانشگاهی و غیر مستقل وجود دارد که این ظرفیت به دلیل وجود استعدادهای درخشان قابل احصا است.

 

 

مشاور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: توجه به نیاز مخاطب را اساسی ترین گام در ارائه آثار موفق دانست و گفت: 50هزار از طراحان در زمینه لباس های شب و مجلسی کار کرده اند و باید نظر سنجی شود که آیا واقعا این تعداد طرح و مدل پاسخی به نیاز مخاطب بوده است یا خیر؟  باید مسیری را سپری کنیم که گسترش آثار را در جامعه مشاهده کنیم.

 

 

دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با باین اینکه امروزه در کشور برندهای زیادی وجود دارد اظهار کرد: افزایش توانمندی های طراحان زمینه شناخت مخاطب و گام برداشتن در جهت برند شدن را فراهم می کند.

 

 

قبادی همچنین هم افزایی و ارتباط موثر نهادی صنفی و نمایندگان ذی ربط مثل آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد، واحدهای صنعتی و غیره را بسیار مهم دانست و افزود: در کشور تمامی سرمایه های فعال در مد و لباس به بخش غیردولتی و خصوصی تعلق دارد در حالی که می توانیم انسجام در فعالیت ها در بخش دولتی ایجاد کنیم ارتباط بین طراحان و جامعه صنفی ضروری است.

 

 

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: انتقال مفاهیم به ما نشان می دهد که ظرفیت داخلی بالایی در کشور وجود دارد و باید تلاش کنیم ظرفیت های ایجاد شده در استان را شکوفا کنیم و این مهم با بهره گیری از قدرت رسانه شدنی است.

 

 

وی افزایش قدرت انتخاب مردم در جامعه را مستلزم وجود طرح ها و مدل های طراحی دانست که در ویترین های شهرها قرار گرفته اند.

 

 

ویترین های شهرها باید مملو از آثار طراحی شده بومی باشد و ظرفیت ویترین ها در اختیار هنر خیاطان و طراحان قرار گیرد که این مهم مستلزم رعایت شاخصه های مبنی بر اصول اسلامی، نیاز مخاطب، دوخت و پارچه مناسب است.

 

 

 

در ابتدای این مراسم محسن شریفی سرپردست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از حضور طراحان و علاقمندان به جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی تقدیر و تشکر کرد و گفت: این جشنواره به همت تلاش همه همکاران مجموعه برگزار شد.

 

 

سومین جشنواره استانی و سی ونهمین جشنواره کشوری مد و لباس اسلامی ایرانی با 68 اثر منتخب در این حوزه در فرهنگسرای آیینه اراک از 15 تا 19اسفندماه سال جاری دایر بود و امروز با معرفی آثار برتر به کار خود پایان داد.

 


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0