شنبه 25 خرداد 1398
اخبار

1396/01/19
نجابت با وجود زن ایرانی عجین شده است
یکی از مهم‌ترین مصادیق توجه به سبک زندگی، مقوله پوشش و لباس است. در سال‌های اخیر این بحث به صورت جدی در محافل دانشگاهی، محافل دینی، محافل فرهنگی و حتی جشنواره‌ها مطرح است. چندسالی است جشنواره مد و لباس هم به راه افتاده و بیش از گذشته این بحث مورد توجه قرار گرفته است.

با مینو پدرام از داوران جشنواره مد و لباس فجر و استاد دانشگاه گفت‌وگویی انجام دادیم. او که بیش از سه دهه در زمینه طراحی لباس فعالیت می‌کند، برای ما از شکل‌گیری علاقه‌اش به این موضوع می‌گوید. او معتقد است فارغ از مساله حجاب، همواره نجابت با وجود زن ایرانی عجین بوده و این موضوع باید در پوشش خانم‌های ایرانی هم تجلی داشته باشد. مشروح این گفت‌وگو را بخوانید.

چند سال است در زمینه طراحی لباس اسلامی ـ ایرانی فعالیت می‌کنید؟

تقریبا 30 سال و حتی بیشتر. بعد از دیپلم در زمینه طراحی لباس چه به صورت صنعتی و چه مزونی کار و شیوه‌های مختلف را تجربه کردم.

در زمینه دانشگاهی هم فعالیت دارید؟

بله، در رشته طراحی لباس استاد دانشگاه هستم.

30 سال پیش یعنی اواسط دهه 60 چطور این علاقه در شما شکل گرفت که به طراحی لباس اسلامی ـ ایرانی توجه کنید؟

من دوست داشتم یکسری طرح و ایده که از نظر هنری مطرح بود را اجرا کنم. دیپلم گرفتنم مصادف شد با انقلاب فرهنگی. دوست داشتم بروم رشته معماری ولی در آن سال‌ها پیش همسر برادرم رفتم که حالا در شنل در پاریس کار می‌کند. پیش ایشان کار خیاطی و مزون را شروع کردم. سپس علاقه‌مند شدم و گرایشم به این سمت چرخید. آن موقع بحث حرفه‌ای طراحی لباس نبود. کم‌کم شو‌های کوچک گذاشتم و لباس دوختم و بتدریج طرح لباس زدم و همین باعث شد علاقه‌ام بیشتر شود. بعدها که دانشگاه‌ها باز شد، در رشته طراحی لباس شرکت کردم و مسیرم به این سمت رفت. زمانی‌که درس می‌خواندم کار هم می‌کردم. همین موضوع باعث شد نیاز صنعت به دانشگاه را خوب متوجه شوم. در واقع حلقه مفقوده ارتباط بین دانشگاه و صنعت را درک کردم.

اگر بخواهید برای خوانندگان ما برخی از طراحی‌هایتان برای اشخاص شناخته شده را نام ببرید، طراحی لباس چه کسانی را نام می‌برید؟

یکی لباس خانم نیکی مظفری (دختر مجید مظفری) که البته خود ایشان هم طراحی لباس می‌کنند و دیگری طراحی لباس دوست عزیزم خانم پوریامین، مجری صداوسیما.

خودتان چند فرزند دارید؟

دو پسر دارم.

چقدر به پوشش آنها اهمیت می‌دهید؟ شما برایشان لباس انتخاب می‌کنید یا خودشان؟

از بچگی سعی کردم آموزش‌هایی را در پوشیدن به آنها بدهم. حالا دیگر پسران من بزرگ هستند و هر دو خودشان انتخاب می‌کنند.

پوشش خودتان چطور است؟ آیا تا به حال شده همسرتان اعتراضی به نحوه پوشش شما داشته باشد؟

اصلا، من خودم در مجالس همیشه می‌گویم یک زن ایرانی نجابت و حجب و حیا با وجودش عجین شده است. صرفا بحث حجاب نیست. خودم دوست ندارم لباس کوتاه یا جذب باشد. فکر می‌کنم با فرهنگ ما ایرانی‌ها جور درنمی‌آید. لباس اقوام ما را هم اگر ببینید همیشه بلند و گشاد بوده و این حالت برای لباس خانم‌های ایرانی در طول تاریخ حفظ شده است.

چقدر با خانواده وقت می‌گذرانید؟

شاید به خاطر گرفتاری‌ها وقتم از حالت عادی محدودتر باشد، اما همیشه سعی کرده‌ام خانواده را حفظ کنم. طبعا وقتی بچه‌ها کوچک‌تر بودند وقت بیشتری برای آنها می‌گذاشتم، اما حالا خودکفا شده‌اند.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0