چهارشنبه 5 تیر 1398
اخبار

1396/08/08
تأملی در حوزه پدافند زیستی/ آیا الیاف مصنوعی تهدیدی برای سلامت و بهداشت زیستی انسان است؟
بسیاری از نشانه های نامنظم و مبهم مانند تهوع، سردرد، جوش و تاول، کهیر یا سوزش پوست ممکن است که در واکنش به لباس هایی که پوشیده ایم، باشد.

ب نگرانی جدی پژوهشگران در مورد اثرات مواد سمی موجود در الیاف پارچه بر سلامت انسان است؛ چرا که این مواد بکار رفته در تولیدات جدید باعث آسیب کبد و کلیه در حیوانات آزمایشگاهی، احتمالاً مسائل مربوط به باروری و خطر ابتلا به سرطان را بهمراه داشته باشد.

 

در این یادداشت آمده است:

 

«پیدایش و توسعه علوم جدید در حوزه نساجی و پارچه بافی، گرچه به بشر توانایی بیشتری داد و باعث شد دایره اختیار گسترده تری در این حوزه اختیار کند، اما این موفقیت ها در زمینه مبارزه با عوامل طبیعی و پیشرفت‌های تکنولوژی، کم کم این توهم را ایجاد کرد که «دانش انسانی می تواند حلال تمامی مشکلات و مسائل باشد»، غافل از اینکه امروز پس از گذشت دو قرن از پیدایش دانش جدید، هنوز بشر متمدن در زندگی و کارهای خود مرتکب خطا و اشتباه می شود و خسارات جبران ناپذیر زیادی را بخاطر عدم دسترسی به الگو و معیارهای صحیح، متحمل می شود.

یکی از این مسائل «لباس، جنس آن و اثرات آن بر روان، جسم و سلامتی انسان» است. عوامل متعددی می توانند اعتدال جسمی و روحی انسان را بر هم زند و آرامش و تعادل عصبی را از او بگیرد که از جمله این موارد می توان به افزایش بار الکتریکی بدن آدمی اشاره کرد. افزایش بار الکتریکی بدن، فعالیت عصبی را تشدید کرده و در نتیجه تحریک اعصاب زودتر صورت می‌گیرد که این امر اثر مستقیمی در رفتار، کردار، و حالات انسان دارد تا آنجا که در برخی اشخاص این اثرات منشأ عجله، عصبانیت، و تندخویی می شود.

یکی از نمونه های بارز ایجادکننده خاصیت الکتریکی و ایجاد مشکلات مربوط به آن، البسه نایلونی و محصولات پتروشیمی، و روسری‌های پرلونی و نایلونی است. در برخی از خانم‌هایی که از روسری‌هایی از این جنس استفاده می کنند، حساسیت عصبی بیشتری دیده می شود و به سردردهای مبهمی مبتلا می‌شوند که گاهی حتی با رجوع به پزشک و مصرف داروهای مسکن و ضد درد نیز این دردها به طور کامل درمان نمی‌شود. این امر درباره تمامی لباس‌هایی که از پارچه‌ها و نخ های غیر طبیعی و از الیاف مصنوعی بافته شده‌اند، صادق است. به طور کلی هر چه لباس بار الکتریکی کمتری تولید کند، تعادل عصبی در بدن بهتر و بیشتر حفظ می‌شود، بر عکس هر چه بار الکتریکی بیشتر ایجاد شود، خستگی بیشتر خواهد بود. بخصوص پوششی که برای سر از آن استفاده می شود.

این مسأله درباره کفش‌های پلاستیکی نیز صدق می کند. تأثیر کفش چه در ایجاد مشکلات حرکتی و چه در رفع آنها امری بدیهی است. امروزه کفش‌های پلاستیکی به علت قیمت مناسب‌تر عمومیت پیدا کرده است. این کفش‌ها عایق الکتریسته بوده و مانع تخلیه الکتریکی بدن می‌شوند. در حالیکه کفش‌های چرم بخاطر ویژگی‌ای که در چرم مشهود است، در تماس با زمین، بار الکتریکی بدن را تخلیه می‌کنند و استفاده از آنها تأثیر شگرفی بر سلامت و بهداشت پا دارد.  

دستورات اسلام درباره استفاده از البسه تهیه شده از الیاف طبیعی

اسلام به عنوان کامل‌ترین دین، دستورات متعددی را برای دادن الگوی مناسب پوشش به آدمی ارائه می‌کند. اسلام در موارد متعددی به استفاده از پوشاک تهیه شده از الیاف طبیعی توصیه کرده است. در تعالیم اسلامی در درجه  اول به پوشیدن لباسهای پنبه ای و کتانی توصیه شده است؛ چنانکه امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: جامه پنبه ای بپوشید که آن پوشش رسول خدا (ص) و پوشش ما اهل بیت نبوت است. (محمد حسین، سنن النبی (ص)، قم: انتشارات همگرا، 1369، 126) یا از امام صادق نقل شده که نپوشید لباس پشم و مو را مگر به جهت عذری موجه (مجلسی، علامه محمد باقر، بحار الانوار، بیروت: مؤسسه الوفا،ج 16، 1404ق، 239). در روایات مکرر آمده که حضرات پیشوایان اسلام اگر به جهتی لباس پشمی می پوشیدیند، از زیر آن نیز لباس پنبه ای به تن می‌کردند. در مورد پوشاک از جنس کتان نیز اسلام توجه زیادی نشان داده است تا آنجا که جامه پیامبران معرفی شده است. حتی در مواردی خواص مفید و حیات بخش آن را از پوشاک پنبه ای هم بالاتر معرفی کرده‌اند. همچنین استفاده مداوم از لباس پشمی مکروه اعلام شده مگر در مقام اضطرار و نیز برای جلوگیری از سرما.

 

مصرف رو به تزاید الیاف مصنوعی و پلی استر  

الیاف مصنوعی صرفاً از مواد شیمیایی تهیه می‌شوند. بنابراین دارای ساختمان سلولزی یا پروتئینی نیستند. طبیعت در ساخت آنها نقش ندارد و تنها با اجرای فرایندهای شیمیایی ساختمان لیفی به آنها داده می شود. در اینجا به سه گروه از این الیاف اشاره می شود:

1- پلی آمید ها: نظیر الیاف تهیه شده از نایلون 66، پرلون و ریلسان
2- پلی استرها: نظیر الیاف داکرون، ترویرا، ترگال، تریلن و تترون
3- مشتقات وینیلی: ماننداکریلیک، ارلن، ساران و PVC

هر کدام از الیاف مصنوعی دارای ویژگی های مثبت یا ضعف هایی هستند که استفاده از آن لیف خالص را برای استفاده در منسوجات با مشکلاتی رو به رو می کند.

آمار جهانی مصرف الیاف نساجی نشان می ‌دهد پرمصرف ‌ترین لیف جهان تا 30 سال قبل پنبه و سپس پلی استر بوده و از آن ایام تاکنون سهم پنبه در این خصوص رو به افول بوده و آرام آرام جای خود را با پلی استر عوض کرده است، پس از پنبه و پلی ‌استر با اختلا‌ف بسیار بالا‌یی الیاف نایلون، ویسکوز و اکریلیک قرار گرفته‌‌اند.

روند جهانی مصرف کل الیاف حاکی است که از چهار دهه قبل تاکنون سهم الیاف طبیعی از کل مصرف الیاف رو به کاهش و مصرف الیاف مصنوعی و به ویژه الیاف سنتزی روبه ‌رشد بوده است.

آمار نشان می‌ دهد که رشد مصرف الیاف از رشد مصرف الیاف مصنوعی ناشی شده است، مصرف جهانی الیاف از حدود 15 میلیون تن در سال 1960 به حدود 60 میلیون تن در سال 2003 رسیده که میزان مصرف آن طی چهار دهه چهار برابر شده است.

همچنین طی سه دهه گذشته سهم پلی ‌استر از کل مصرف الیاف سنتزی از 34 درصد به 68 درصد افزایش و پلی‌آمیدها از 40 درصد به 13 درصد و اکریلیک از 21 درصد به 9 درصد کاهش یافته یعنی در حالی که سهم پلی‌استر دو برابر شده سهم الیاف نایلون و اکریلیک به ترتیب به کمتر از یک سوم و یک دوم کاهش یافته است.

روند جهانی تولید الیاف مصنوعی مشخص می‌کند که مصرف پلی‌استر طی سه دهه گذشته از رشد بالا‌یی برخوردار بوده و در حدود 12 برابر افزایش یافته که این روند در سال های 1995 تا 2000 میلا‌دی، رشد سریع‌تری داشته است. هم اکنون الیاف پلی ‌استر فیلا‌منت در حدود 53 درصد و الیاف پلی استر استیپل 47 درصد از کل مصرف پلی‌استر را به خود اختصاص داده‌ اند. آماری که توسط کمیته بین ‌المللی مشورتی پنبه انتشار یافته حاکی از آن است که تولید نخ های فیلا‌منت و ریسیده شده الیاف کوتاه از روندی مطابق با روند جهانی تبعیت می‌کند.

 

الیاف مصنوعی تهدید زیستی یا فرصت اقتصادی؟

دو دسته دیگر از الیاف مصنوعی که در تهیه لباس به کار گرفته می‌شود، بدین قرار است:

پوشاک غیرقابل نفوذ «امپرمآبل»:

امروزه علاوه بر رواج پوشاک تهیه شده از الیاف مصنوعی با اثرات سوء مذکور، لباسهای چرمی و پلاستیک خالص و یا مشتقات ترکیبات کائوچوبی (جنس لاستیک اتومبیل)،‌ رایج شده است. در حالیکه این پارچه ها بعلت عایق کامل و غیرقابل نفوذ بودن، پوست بدن را از انجام سه وظیفه مهم خود (جذب اکسیژن، دفع سموم فرّار، تعریق) باز می دارند. لباسهای تهیه شده از پوست حیوانات نیز همچون عایقی برای تنفس جلدی به شمار رفته و مشکلات زیادی را به لحاظ بهداشتی و روانی برای آدمی فراهم می آورد و شاید بدین لحاظ است که اسلام از استفاده از پوست حیوانات منع کرده است.

تولید الیاف پلی استر از ضایعات:
مواد پلاستیکی به دلیل دوام و پایداری زیاد در محیط زیست آلودگی های شدیدی را به وجود آورده و از سوی دیگر تجزیه ناپذیرند بنابراین بازیافت پلیمرها از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی حائز اهمیت است.

مهمترین کاربرد بازیافت پت در تولید الیاف پلی استر، ورق ظروف قطعات تزریقی بطری بسته بندی مواد غذایی و همچنین در دنیا 60 درصد PET بازیافتی برای تولید الیاف است.


الیاف پلاستیکی تهدیدی جدی برای سلامت انسان

بسیاری از افراد از نشانه های نامنظم و مبهم مانند تهوع، سردرد، جوش و تاول، کهیر یا سوزش پوست رنج می برند، یک عامل اساسی برای این علائم در افراد حساس ممکن است که در واکنش به لباس هایی که پوشیده اند باشد.

بر اساس یافته های جدید، مواد مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون، پلی استر و مواد شیمیایی پلاستیکی بکار رفته در لباسها گرما ساز است و مشکلات پوستی ایجاد می کند. ماده افزودنی تفلون، در حال حاضر به طور فزاینده ای در پارچه های ساخته شده از الیاف مصنوعی بکار می رود تا دوام، مقاومت در برابر لکه، و مقاومت در برابر چین و چروک پارچه افزایش یابد. این ماده تهدیدی جدی برای پوست است. نگرانی جدی پژوهشگران در مورد اثرات این مواد سمی بر سلامت انسان است. چرا که این مواد بکار رفته در تولیدات جدید باعث آسیب کبد و کلیه در حیوانات آزمایشگاهی، احتمالاً مسائل مربوط به باروری و خطر ابتلا به سرطان را بهمراه داشته باشد. با توجه به طبقه بندی اتحادیه اروپا؛ فرمالدئید ماده‌ای سرطان زا است. لباسهای تهیه شده از پلی استر نیز حاوی آنتیموان است، که سرطان‌زا بوده و برای قلب، ریه‌ها، کبد، پوست مضر است. بسیاری از رنگ‌های نساجی و سفید کننده‌ها حاوی فلزات سنگین و سمی مانند کادمیم و کروم هستند. تمام این مواد در تماس با پوست مشکلاتی ایجاد می کنند. بهتر است بجای استفاده از این پارچه های صنعتی از پارچه های طبیعی و ارگانیک سازگار با محیط زیست استفاده کنید. لباس های طبیعی و ارگانیک واکنش های آلرژیک و تحریک پوست کمتری دارند. برای کاهش خطرات پوستی و مشکلات دیگر بهتر است به دنبال لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند کنف، بامبو، پنبه آلی، پشم، ابریشم، کتانی شود و از مواد شوینده مناسب استفاده کنیم.

 

تفاوت الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی

در بافت پوشاک طبیعی، تعداد الیاف به کار رفته به مراتب کمتر از پوشاک بافته شده از الیاف مصنوعی است. بدین جهت پوشاک طبیعی عبور هوا را از خود تسهیل می کند و بیشتر و بهتر به تنفس جلدی بدن کمک می کند. در این مورد الیاف پنبه و کتان علاوه بر اینکه بدن را از تجمع بار الکتریکی مصون می دارند، قابلیت نفوذ هوا را نیز بیشتر می کنند. بدین حیث لباس کتانی به علت درشت بافت بودن، از لباس نخی هم بهتر است.

نقطه مقابل الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی است. زیرا الیاف مصنوعی به علت سفت و محکم بودن، امکان و قابلیت ریزبافتی بیشتری را نسبت به الیاف طبیعی دارند.

مسئله مهمتر در اختلاف پوشاک طبیعی و مصنوعی تجمع بار الکتریکی است: اولاً در درلابلای الیاف پوشاک مصنوعی بار الکتریکی ایجاد می شود. ثانیاً به علت ایجاد حوزه مغناطیسی خفیف در آنجا، نسوج پوشاک مصنوعی مثل یک عایق مغناطیسی خاص عمل کرده و از عبور و مرور هوا و خروج سموم بدن به طور محسوس جلوگیری می کند.

پوشاک تهیه شده از الیاف طبیعی ضمن حفاظت از محیط زیست، احساس راحتی و آرامش را برای مصرف کننده به همراه دارند. البسه تهیه شده از مواد طبیعی مانند پشم و پنبه علاوه بر حفظ بهداشت فردی، از حیث وزن بسیار سبک می باشند. چروک پذیری البسه بافته شده از مواد طبیعی یکی از مواردی است که مصرف کننده را دچار سختی می کند، اما با توجه به ویژگیهای این مواد در برابر دمای بدن و حرارت محیط اطراف و همچنین تأثیر آنها در حفظ بهداشت فردی استفاده از این پوشاک را که بهای بیشتری نسبت به کالای ترکیبی دارد، ترجیح می‌ دهد. برای حفظ کیفیت اولیه البسه تولید شده از الیاف طبیعی، آگاهی از روش‌های نگهداری بسیار حائز اهمیت می باشد. الیاف طبیعی نیز مانند دیگر عناصر طبیعت دارای حیاتند و در شرایط مختلف از خود رفتارهای متفاوتی نشان می دهند. این الیاف هنگام سرما منقبض می شوند تا مانع عبور جریان هوا از میان مولکول‌های خود شوند و با این عمل ایجاد گرما می کنند. همین الیاف هنگام گرما منبسط می شوند و این رفتار باعث عبور جریان هوا از میام مولکول‌های الیاف شده و موجب ایجاد خاصیت خنکی در الیاف طبیعی می گردد. این الیاف مانند دیگر اجزای طبیعت نیاز به استراحت دارند و باید در پوشیدن آنها وقفه ایجاد گردد تا به حالت اولیه بازگردند.»


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0