چهارشنبه 5 تیر 1398
اخبار

1396/09/14
مُدسازان دنیا به دنبال یکسان‌‌سازی چهره‌ها و پوشش‌ها هستند
حمید قبادی در مراسم رونمایی از مستند

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از مستند "بهت میاد" که به همت مرکز مستند سوره حوزه هنری و با داشتن نگاه منتقدانه و با موضوع تغییر سبک پوشش زنان ایرانی در دهه‌های اخیر ساخته شده است، با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، مسعود کوثری استاد دانشگاه و کارگردان این مستند محمد حسن یادگاری، عصر روز گذشته در حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: موانع و مشکلات، سختی‌ها و اتفاقات پیرامون مسئله مد به قدری زیاد است که می‌توان گفت با یک پدیده چند وجهی مواجه هستیم. این مستند می‌توانست با ضرب‌آهنگی کندتر و البته موثرتر در چند قسمت ساخته شود تا لایه‌های پنهان را بازگو کند.

قبادی درباره وضعیت مد و لباس در کشور گفت: در دوره‌های اخیر پدیده مد در کشور مطرح شده است در حالی که قبلاً علی‌رغم حضور پررنگ مد در جامعه به این مسئله بی‌توجهی می‌شد. خوشبختانه اکنون پی بردیم که این پدیده مهم ارتباط مستقیمی با مسائل هویتی دارد و بر آن تاثیرگذار است؛ این همان موضوعی است که در دهه اخیر در کشور به یک قاعده تبدیل شده و بسیار خوب است.

وی با اشاره به ظرفیت مدسازی در کشور تصریح کرد: دو عنصر می‌تواند به مدسازی کمک کند: اول ساختار علمی است؛ مدسازی دارای تعاریف گسترده علمی و استاندارد است. این تعاریف درهمه‌جا یکسان است و تفاوت در عنصر دوم آشکار میشود. عنصر دوم وجوه محتوایی، مفهومی و هویتی کار است.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با بیان این که مدسازان دنیا به دنبال یکسان‌سازی چهره‌ها، پوشش‌ها و سبک زندگی هستند؛ خاطرنشان کرد: این دقیقاً همان اصلی است که استعمار به دنبال آن است. به عنوان مثال می‌بینید که فرانسه در مدسازی از آمریکا جلوتر است و به نوعی مادر مدسازی جهان شناخته می‌شود. در اینجا کشوری موفق‌تر است که به عنصر دوم یعنی هویت‌سازی بیش از هرچیزی توجه کند چرا که این عنصر است که جریان‌سازی می‌کند؛ در کشور ما ظرفیت مدسازی به صورت گسترده‌ای وجود دارد.

وی تاکید کرد: مد یک فرایند است، بزرگ‌ترین اشتباه این است که موضوعات را تک بعدی نگاه می‌کنیم، حواشی و مشکلات موجود دلایل متعددی دارد که شاید در قالب پوشش و آرایش خودنمایی کند. هر زمان که موضوعات اجتماعی را تک بعدی دیده‌ایم دچار انحراف شدیم در حالی که باید عوامل موثر بر آن فرایند را مورد بررسی قرار داد. به نظر می‌رسد که جامعه شناسان باید این موضوع را بررسی کنند.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0