چهارشنبه 5 تیر 1398
اخبار

1396/10/26
حاشیه‌های همایش طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس + تصاویر
در ششمین همایش سالانه طراحان و تولیدکنندگان مدولباس فعالان این عرصه به بیان نظرات، انتقادات و راهکارهای خود پرداختند و حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور به این صحبت‌ها پاسخ گفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ششمین همایش سالانه طراحان و تولیدکنندگان مدولباس با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور و جمعی از طراحان و تولیدکنندگان لباس در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در این همایش حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور گفت: هیچ کس نمی‌تواند به حوزه مد و لباس آسیب برساند مگر خود دست‌اندرکاران. برخی از دست‌اندرکاران در این حوزه اضافی هستند مثل کسانی که فکر می‌کنند طراح هستند و تصورات خود را به عنوان طرح ارائه می‌کنند. در حال حاضر فعالان این عرصه بهتر از همه می‌توانند از زمینه کاری خود صیانت کنند و از فعالیت کسانی که در پی ضربه زدن به حوزه مد و لباس هستند جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: برخی هستند که به اسم ترویج مد و لباس به ترویج فساد می‌پردازند و تصور می‌کنند که هر چه بازتر و ولنگارتر باشند هنرمندتر هستند. در گام اول شما فعالان این عرصه می‌توانید با صیانت از این حوزه به آنها اجازه جلوه‌گری ندهید این کمک شما باعث سلامتی حوزه نزدیکتر شدن مدولباس به نگاه جامعه می‌شود.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در واکنش به صحبت میترا تمجیدی که در این همایش خود را طراح برتر لباس معرفی کرد، گفت: ما اصلا در کشور طراح برتر لباس نداریم اگر امروز از برخی طراحان تقدیر کردیم به این خاطر است که طرح‌های آنها به تولید انبوه رسیده و در بازار از استقبال مناسبی برخوردار شده است.

در ادامه مهدی اسماعیلی تولیدکننده لباس گفت: ما در واحد تولیدی خود برای 100 نفر حق بیمه پرداخت می‌کنیم؛ فعالیت خود را از کف بازار و زیرزمین به این مرحله رسانده‌ایم و به لطف کارگروه ساماندهی مد و لباس توانستیم در این زمینه قدم‌های محکمی برداریم.

در ادامه سمیه هنروری طراح لباس گفت: طراحانی که به تازگی وارد عرصه طراحی مد و لباس شده‌اند امیدهای بسیاری دارند؛ ما از ابتدا امیدمان به حمایت تولیدکنندگان بود. یک طراح لباس بر جامعه‌شناسی تسلط دارد و می‌داند که تولیدکننده دقیقا چه محصولی را می‌خواهد. ما به نحوه‌ای کار می‌کنیم که بتوانیم در بازار بمانیم، نه اینکه بمانیم تا کار کنیم.

وی با بیان اینکه 10 سال است که در زمینه طراحی مد و لباس فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: دوست ندارم که وارد عرصه تولید شوم اما علی‌رغم میل باطنی خود مجبور هستم که تولید کنم و برای این کار ذهن خلاق خود را ببندم تا متوجه تولید شود. از مسئولین مربوطه خواستارم که نگذارند طراحان لباس وارد عرصه تولید شوند تا خلاقیت طراحی آنها از بین برود.

در ادامه این همایش حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور به پاسخگویی به سوالات و انتقادات طراحان مدولباس پرداخت که در ادامه مشروح  این پرسش و پاسخ‌ها را مطالعه می‌کنید:

سوال: یک طراح لباس چگونه می‌تواند از جنبه انتفاع مادی به تولیدکننده اعتماد کند؟

قبادی: ما در کارگروه ساماندهی مدولباس ساختار و روابط حقوقی را بین طراحان و تولیدکنندگان لباس معین کردیم که به زودی ارائه می‌شود. در این ساختار در تمامی بخش‌های طراحی، تولید و عرضه لباس قوانینی در نظر گرفته شده است.

سوال: در جشنواره‌های مدولباس شاخص‌های مناسبی برای انتخاب طرح‌ها و اعطای جوایز وجود ندارد.

قبادی: این اعتراضات همیشه وجود داشته است اما می‌خواهیم که همیشه این مسائل را با ما مطرح کند. جایزه‌ای که ما به طراحان می‌دهیم کمترین هزینه‌ای است که در قبال زحمات آنان پرداخت می‌کنیم.

سوال: بیمه هنرمندان چه زمانی کارسازی می‌شود؟

قبادی: برای اطلاع از شرایط بیمه هنرمندان به سایت آی‌مد مراجعه کنید؛ در این سایت بخشی برای بیمه هنرمندان در نظر گرفته شده است.

سوال: طراحان لباس کارت شناسایی ندارند و برای مراجعه به نهادهای مختلف ملزم به گرفتن معرفی‌نامه از کارگروه هستند. آیا طرحی برای اعطای کارت شناسایی به طراحان دارید؟

قبادی: کارتها طراحی شده است و بزودی به تمامی دست‌اندرکاران در تمام مراحل از مفهوم تا محصول ارائه خواهد شد. همچنین برای آنها کد شناسایی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر تعداد 300 مزون از ما مجوز گرفتند و برای هماهنگی با سایر مزون‌هایی که هنوز مجوز نگرفتند به آنها پیامک می‌دهیم.

سوال: بخش خصوصی جشنواره‌های یک‌روزه‌ای برگزار می‌کند و با اخذ رشوه به برخی جایزه می‌دهد.

در کل این صحبت را قبول نداریم اما کما فی‌السابق به این جشنواره‌ها نظارت می کنیم.

 


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0